Bernanke: majandust ootab veel väljakutseid

Silvia Viidik 16. november 2009, 21:40

Föderaalreservi juht Ben Bernanke hinnangul ootavad USA majandust endiselt eest arvestatavad väljakutsed, aga kõige tõenäolisem tulemus järgmiseks aastaks on mõõdukas kasv mahasurutud inflatsiooniga, vahendab investeerimisportaal MarketWatch.

„Lõpptarbija nõudlus näitab kasvumärke ning on toetatud laiemast finantsolukorra paranemisest,“ sõnas Bernanke. „Krediidivool jääb endiselt ahtraks, majandustegevus nõrgaks ning töötus ülemäära kõrgeks. Tulevased tagasilöögid on võimalikud,“ lisas ta ning täheldas, et majanduskasv ei saa tõenäoliselt olema piisavalt tugev, et vähendada oluliselt töötuse taset.

Väljavaated inflatsiooni kohapealt on samuti pisut ebaselged. „Inflatsioon jääb maharahustatuks ilmselt veel mõneks ajaks,“ märkis ta, vaatamata toorainehindade võimsale kasvule.

Kuigi tema pädevusse tavaliselt riigi valuuta üle arutlemine ei kuulu ning teemat kajastab Rahandusministeerium, võttis Bernanke siiski vabaduse kinnitada, et annab dollari tugevuse nimel palju. „Oleme dollari väärtuse muutumise märkide suhtes väga tähelepanelikud,“ lausus Bernanke ning lisas, et Föderaalreservi poliitika aitab tagada dollari tugevuse ja selle rolli globaalses finantsstabiilsuses.

Järgmise aasta kasvumeeleolu saavad Bernanke sõnul mõjutama kaks peamist faktorit: pangalaenude piiratud väljastamine ja nõrk tööturg.

Erakordsed ettevõtmised, mille Föderaalreserv ja teised keskpangad eelmisel aastal korda saatsid, olid tema sõnul vahenditeks, millega finantssüsteem ja majandus toodi tagasi kaljuserva äärelt. Tema arvates peaks USA välja mõtlema alternatiive viimases kriisis seadusandjate poolt esitatuile ning nentis, et riigil ei saa olema tõelist turul põhinevat finantssüsteemi kuni pole turvaline lasta finantsettevõtetel läbi kukkuda ning seadusandjad ja finantsinstitutsioonid vajavad alternatiive ka pankrotile ja päästmisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. November 2009, 13:35
Otsi:

Ava täpsem otsing