Haldur hakkab pankroti põhjusi uurima

Anne Oja 17. november 2009, 21:01

Erinevalt varasemast hakkab pankrotihaldur 1. jaanuarist maksejõuetuse põhjusi uurima. Kui maksejõuetuses on midagi kriminaalset, edastab haldur info prokurörile või politseile.

Seni oli pankrotihalduri kohustuseks rahuldada üksnes võlausaldajate nõudeid. 

Maksejõuetuse põhjuste tuvastamine ei ole pankrotimenetluse jaoks uus nähtus, lisas seaduse seletusliri. Maksejõuetuse põhjuste tuvastamisega seonduv on kirjas pankrotiseaduse § 22 lõikes 5, § 28 lõikes 1, § 162 lõikes 3 ja § 163 lõikes 5.

Pankrotiseaduse kohaselt peab ajutine haldur või pankrotihaldur tuvastama maksejõuetuse põhjused selleks, et raske juhtimisvea tuvastamisel esitada kahju hüvitamise nõue juhtimisveas süüdioleva isiku vastu või kuriteo tunnustega teo ilmnemisel paluda algatada kriminaalmenetlus.

Seega on maksejõuetuse põhjuste tuvastamise eesmärgiks sanktsioneerida tahtlikult või raskest hooletusest esile kutsutud maksejõuetuse tekitajat, mis ühelt poolt on suunatud võlausaldajate nõuete suuremas ulatuses rahuldamisele ning teiselt poolt kannab preventiivset iseloomu ja aitab ära hoida tahtlikku võlausaldajate kahjustamist pankrotimenetluse esilekutsumise kaudu.

Hoolimata seadusandja väga selgetest viidetest maksejõuetuse põhjuste väljaselgitamise kohustusele on sellele regulatsioonile pööratud praktikas vähe tähelepanu, tõdes seletuskiri. Täpsemalt väljendades: praktika on maksejõuetuse põhjuste väljaselgitamist sisustanud pigem formaalselt ja enamasti piirdutakse tõdemusega, et maksejõuetuse tekkimisel ei ole tuvastatud kuriteotunnustega tegu või rasket juhtimisviga.

See on olnud ilmselt üks põhjus, mis võib olla vähendanud pankrotimenetluse usaldusväärsust ühiskonnas. Selle vea parandamiseks ongi kavandatav muudatus mõeldud – maksejõuetuse põhjuste väljaselgitamise tähtsust rõhutatakse ühe pankrotimenetluse eesmärgina, mis peaks asjaosalisi panema veelgi enam mõtlema neile seadusest tuleneva kohustuse täitmise vajalikkuse üle, lisas seletuskiri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. November 2009, 21:03
Otsi:

Ava täpsem otsing