FT: Euroopa parimad rahandusministrid

Silvia Kruusmaa 18. november 2009, 14:22

Kes on Financial Timesi rahandusministrite edetabeli tipus aastal, kus ministrid on pidanud ära viskama oma tavapärased tegutsemisplaanid ja improviseerima, et saada hakkama raskeima kriisiga pärast II ilmasõda?

FT võttis rahanduse helgemate peade hindamisel aluseks poliitilise, majandusliku ja usaldusväärsuse kriteeriumi, mille põhjal moodustus üldine tabel. 27 euroliidu riigi puhul jäeti mõned väiksemad riigi välja, samuti jäeti edetabeli tegemisel arvestamata euroliitu mitte kuuluvad Norra ja Šveits, kokkuvõttes hinnati tabelis 19 ministrit.

FT neljas aasta rahandusministri auhind peegeldab 12 kuu sooritusi majandusdraama ajal. Ja võitja on … Christine Lagarde!

Prantsuse rahandusminister on muutunud staariks maailma rahanduspoliitika tegijate seas. Hindajatele meeldis naise tegutsemine rahvusvahelisel areenil regulatsioonide ja panganduse tuleviku korraldamise osas.

Prantsuse majandus on samuti olnud üks paremini toimivaid, alati hästi balansseeritud, mitte sõltunud ekspordist või ülekuumenevast eluasemeturust ning suure, stabiliseeriva avaliku sektoriga. Prantsuse valitsuse kiire tegutsemine oli samuti tähtis sügavama majanduskriisi ärahoidmiseks.

Lagarde peaaegu naudib reeglite rikkumist. Euroopa oli ajast ees, kui tegutses n-ö patustaval viisil, teiste sõnadega kui vahel ignoreeriti reegleid ja mindi mööda normaalsetest formaatidest, näiteks kui kaasati Suurbritannia eurotsooni ministrite kohtumisele.

Itaalia Unicrediti peaanalüütik Marco Annunziata ütles, et Prantsuse rahandusminister mängis olulist rolli rahvusvahelisel tasandil kriisi taltsutamisega. Samas teine kohtunik, Prantsuse majandusanalüüsi nõukogu esindaja Jacques Delpla märkis, et Lagarde pole suutnud teha ühtegi sammu näitamaks, et majandus võib taastuda keskpikas perspektiivis. 

Saksa kindlustaja Allianzi peaanalüütik Michael Heise märkis, et üldiselt Euroopa rahandusministrid said päris hästi hakkama ennenägematus kriisis ning nende ühine tegevus hoidis ära Suure Depressiooni kordumise.

Lisapunkte teenisid seekord ministrid, kes tõid mängu fiskaalstiimuleid, et oma riigi majandust langusest välja tuua ning ka need, kes kõige suurema tõenäosusega saavad avaliku sektori defitsiidi kiirelt kontrolli alla.

Mõned ministrid olid vastuolulisemad kui teised. Goldman Sachsi esindaja Erik Nielsen kiidab Iirimaa rahandusministrit Brian Lenihani ning julgeid meetmeid, mida Dublin kasutusele võttis, et ohjata riigi teravat majandus- ja panganduskriisi. Teised kohtunikud siiski polnud rahul Iirimaa isepäisega käitumisega pärast Lehmani kollapsi ning meenutasid, et riik on ka praegu sügavas kriisis. Lenihan maandus viimasel kohal ministrite edetabelis.

Luksemburgi ministril Jean-Claude Junckeril ei läinud nii hästi, kui loodeti. Junckerilt, kes juhib eurogruppi, võeti tihti seal juhtimine üle teiste poolt, näiteks Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy või Lagarde'i poolt.

Ministrite seas tõsteti esile Rootsi Anders Borgi ja Itaalia Giulio Tremontit. Viimane iseloomustab hästi seda, kuidas õnn võib pöörduda finantskriisi ajal. Viimastel aastatel on Itaalia olnud rahandusministrite edetabeli puhul viimaste seas, kaks aastat tagasi oli Lagarde samuti tabeli lõpus.

Mis on saanud eelmise aasta võitjast Soome rahandusministrist Jyrki Katainenist? 2009. aastal libises ta 12. positsioonile, peamiselt Soome ekspordist sõltuva majanduse raskuste pärast. See on hoiatus proua Lagarde'ile, et ka FT auhind ei taga õnneliku lõppu.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2009, 13:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing