Saksamaa sihib Euroopa Keskpanga juhi kohta?

Sirje Rank 18. november 2009, 16:01

Saksamaa on vihjamisi mõista andnud, et tahab omale Euroopa Keskpanga juhi kohta, kui prantslase Jean-Claude Trichet’ ametiaeg 2011. aastal ümber saab.

Just sel põhjusel ei osale Saksamaa praegu võidujooksus ELi presidendi ja välisesindaja ametikohtade täitmiseks.

Saksamaa sihib kaugemas perspektiivis aktuaalseks muutuvaid ametikohti, ütles Saksamaa asevälisminister Werner Hoyer mõni päev enne neljapäeval toimuvat erakorralist Ülemkogu, mis peaks uute ametipostide mehitamise ära otsustama.

Selle avalduse peale elavnesid spekulatsioonid, et Saksamaa kantsler Angela Merkel tahab Euroopa Keskpanga juhi kohale esitada Saksamaa keskpanga juhi Axel Weberi kandidatuuri, kirjutas agentuur Bloomberg.

Weberil tuleks sellisel juhul konkureerida tõenäoliselt Itaalia keskpanga juhi Mario Draghiga. Tema väljavaateid võib varjutada ka asjaolu, et Euroopa Keskpanga peakorter on Saksamaal Frankfurdis.

Sakslased on olnud nii IMFi kui NATO eesotsas, kuid Euroopa Liidus pole sakslast ELi tippametikohal olnud sellest ajast, mil Walter Halsstein oli ajavahemikul 1958-1967 esimene Euroopa Komisjoni president.

ELi suurim majandusruum, mille keskpank oli Euroopa Keskpanga loomisel eeskujuks, ei esitanud panga esimese juhi valimisel 1998. aastal oma kandidaati. Esimeseks juhiks sai Hollandi keskpanga juht Wim Duisenberg, kellelt Trichet 2003. aasta novembris ameti üle võttis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. November 2009, 16:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing