Tarvo Vaarmets • 18. november 2009 kell 21:00

Rahakühveldus käib hooga alla

Rahakühvelduse strateegia esitamisest on möödas veidi üle seitsme kuu. Kui alles septembris jõudsid tootluspöörded eriliselt võimsate kasvutuurideni, siis sealt edasi on hoog maha käinud ja indeks suuna alla võtnud.

Septembris tehtud tipus oli rahakühveldusindeksi väärtus 210,64 punkti ja kasv seega alates algusest 110,6%.

OMXT indeks oli sama ajaga edenenud 65,6% - oluline erinevus õigustas strateegiat siis täielikult ja rohkemgi veel. Nüüdseks on aga olukord mõneti oodatult jõuga halvemuse poole keeranud - rahakühveldusindeks lõpetas eilse päeva 150,3 punktil ehk tipuga võrreldes märgatavalt madalamal, kuid 16. aprilli algustasemest veel 50,3% kõrgemal. Sealjuures jääb OMXT indeks oma 49,5%-lise tõusuga vaid napilt alla.

Lohutuseks on asjaolu, et strateegia püsib siiski endiselt rahateenimiskursil ehk pealpool nulljoont. Ja algne idee püsib samuti - osta nelja ettevõtte aktsiat (Arco Vara, Baltika, Olympic EG ja Tallink) ning loota, et võimalikult paljud neist elavad kriisi üle. Ka praegu pole ükski neljast pankrotti läinud ja kuna strateegia pikkus oli algse idee järgi mitu aastat, siis pole tegelikult veel põhjust ei kurvastamiseks ega ka rõõmustamiseks.

Samas tõele au andes läheks vist iga investor õnnest pööraseks, kui ta suudaks seitsme kuuga oma algsele investeeringule 50% juurde toota. Number tundub ehk veidi kahvatu vaid hiljutise rekordkasvu taustal.

Kui enne vedas indeksit jõuliselt ülespoole Arco Vara, siis nüüd on sama ettevõtte aktsia indeksile ka kõige suurema löögi andnud. Hiljuti mitme ettevõtte müügist teatanud ja viimastel päevadel muudel põhjustel meedia huviorbiiti tõusnud ettevõtte aktsia on septembri tipust koguni 71% jagu alla sadanud, ülejäänud kolme aktsia langusprotsent on mitu korda väiksem, sealjuures on Tallinki aktsia tipuajast kaotanud kümnendiku.

Hea uudis on see, et septembris maad võtnud edasise tõusu kahtlused ja kartus languse ees on nüüd tänu korralikule korrektsioonile asendunud taas mõnevõrra optimistlikumate mõtetega.

Võiks justkui arvata, et indeks on oma suurema löögi kätte saanud ja tulevikku vaadates võiks isegi taas kerget tõusu oodata.

Hetkel kuum