Ajaleht: elust väljaspool pangandussüsteemi

Anne Oja 19. november 2009, 19:54

Läti pankade must nimekiri soovimatutest eraisikuist on kasvanud üle tuhande, kirjutas ajaleht Biznes&Baltija kahe ärimehe näitel, kes pole pankadele ega riigile sentigi võlgu.

Ärimees Aleksandr Taranenko avastas tänavu septembris kommunaalmaksete ülekannet tehes, et tema konto Nordea pangas on blokeeritud. Pank selle põhjust ei selgitanud. Suur oli mehe üllatus, kui talle keeldusid kontot avamast nii Swedbank, SEB, Rietumu banka, Norvik Bank? kui ka Privatbank. Pangad viitasid seaduseparagrahvile, mis ütleb, et tehinguks on vajalik mõlema poole tahe.

Ärimees Nikolai, kes palus oma perekonnanime mitte avaldada, sattus samasse seisu juba kahe ja poole aasta eest. Praegune Lateko Banka, mis toona kandis Norviku nime, keeldus arve avamisest Nikolai firmale. Konto avamisest keeldusid ka teised, sh DnB NORD, Hansabanka, SEB Unibanka.

Nikolai ei teadnud keeldumiseks ühtegi põhjust olevat: ta pole seaduse ees patustanud, kellelegi võlgu jäänud, oma firmasid müünud, riigimaksud on makstud.

Taranenko tunnistas ajalehele, et on seotud mitme 2001. aastal alanud kriminaalasjaga, mis käsitlevad kütusepettusi, kuid süüdi pole teda senini mõistetud.

Pankade musta nimekirja satub Lätis väga lihtsalt, sinna võib inimese kanda mis tahes põhjusel. Rahapesuvastase võitluse sildi all jagavad pangad omavahel musti nimekirju.

Sinna sattunud Läti eraisikutel pole muud võimalust, kui korraldada rahaasjad naise, sõbra, äripartneri või kodumaal nende teenindamisest keeldunud pankade välisfiliaalide kaudu, mis on siseriiklikust arveldamisest kordades kallim. Väljaspool pangasüsteemi olevad inimesed ei saa Lätis maksta trahve ega riigilõive ning võtta vastu palka, kus raha liigub vaid pangaülekandega, täpsustas ajaleht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    19. November 2009, 19:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing