Arvamus: taltsutatud Balti tiigrid vajavad Euroopa tuge

Sirje Rank 19. november 2009, 10:04

Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsiooni juht ja Belgia ekspeaminister Guy Verhofstadt kirjutas Wall Street Journali arvamusloos, et ELi uusliikmed, sh kriisist taltsaks tehtud Balti tiigrid, vajavad jalule tõusmiseks teiste Euroopa riikide toetust ning teeb rea ettepanekuid.

Majanduslanguse lõpp ei tähenda tingimata veel uue tõusu algust, hoiatab Verhofstadt.

Endine peaminister nendib, et euro kaitsva varju puudumine jätab uued liikmesriigid kriisis raskemasse seisu ja sisuliselt üksi. Rahvusvaheliste abiplaanide eestvedaja Ida-Euroopas pole mitte Euroopa Liit, vaid hoopis IMF. Häbiväärne, leiab Verhofstadt ja manitseb Euroopat uute liikmesriikidega solidaarne olema.

Eurokriteeriumide täitmise eest peavad need riigid siiski ise vastutama – range eelarvedistsipliin, avaliku sektori kulude ohjamine, palkade korrigeerimine ning kulutasemete konkurentsivõimeliseks muutmine on praegu tähtsaimad prioriteedid, kirjutab ta. EL peab aga aitama neil riikidele eurokriteeriumid täita, ja seda võimalikult kiiresti.

Verhofstadt pakub välja rea lahendusi Ida-Euroopa liikmesriikide aitamiseks. Nii võiks Euroopa keskpank ajutiselt anda piirkonna pankadele likviidsusabi, et ergutada investeeringuid ja tarbimist. Euroopa Investeerimispank võiks spetsiaalse laenumehhanismi kaudu suunata laenuraha väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, et laenuturud stabiliseeruks. EL peaks leevendama tingimusi näiteks Euroopa Sotsiaalfondi või Regionaalabifondi vahendite kasutamisel, vähendades kaasfinantseeringu osa.

Niisamuti tuleks lihtsustada Euroopas globaliseerumisega kohanemiseks loodud fondi vahendite kasutamist. Verhofstadt pakub välja isegi võimaluse euro ja rahvusvaluuta paralleelsest kasutamisest maksevahendina, et suurendada vahetuskursi usaldusväärsust. Viimaseks ettepanekuks on EIB-ELi infrastruktuuri fondi loomine, millest täiendavalt toetada riigipiire ületava infrastruktuuri väljaarendamist alates teede- ja raudteede võrkudest kuni elektriliinideni.

Selliste täiendavate rahastamismehhanismide loomine ei muuda ära Ida-Euroopas eest seisvaid valusaid eelarvekärpeid. Küll aga aitaks see rasket majanduslikku olukorda leevendada, mida ELi liikmelisus neile seni veel pakkunud pole, nendib Verhofstadt. Finants- ja majanduskriis peaks meile õpetama eelkõige solidaarsuse tähtsust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2009, 21:06
Otsi:

Ava täpsem otsing