Koit Brinkmann • 19. november 2009 kell 21:00

Maadevahetuse loos pandi kiirkäik sisse

"Kui kohtuasjad kestavad viis aastat, siis süüteod aeguvad vahepeal. Kõik tunnistajad peab sel aastal saama üle kuulatud," sõnas kohtunik Valeri Lõõnik resoluutselt.

Prokuröride hüüatuse peale, et see pole võimalik, soovitasid advokaadid neil siis süüdistusest loobuda.

Lõõniku sõnul võtavad süüdistajate küsimused liiga palju aega ning järgmisest istungist tuleb tunnistajate ütlusi kuulata tempoga kolm-neli tunnistajat tunnis.

Viimased põhjalikult üle kuulatud tunnistajad

Et eile oli aega veel laiemalt käes, uuriti ja puuriti küsimustega Merko Ehituses üle 15 aasta töötanud Veljo Viitmanni, kes oli teisipäeval üle kuulatud ettevõtte arendusosakonna juhataja Aivar Kempi ülemus.

Viitmanni sõnul suhtles ta tihedalt maa-ameti vanemspetsialisti Uno Undiga ning pärast Kempi lahkumist 2005.aastal ka ameti juhi Kalev Kanguriga. Ta uuris neilt, miks asjad ei liigu. "Üritasin küsida, kuidas looduskaitsealuste maade vahetamisega läheb. Avaldused olid aastaid sees."

Merko soetatud looduskaitsealustest maadest suudeti lõpuks rahalise väärtuse järgi võttes vahetada vaid üks kolmandik. "Eesti Ehitusel õnnestusid kõik vahetused," märkis Viitmann.

Keda kutsusite omavahelistes vestlustes "ülemuseks", uuris prokurör edasi. "Toomas Annus või Tõnu Toomik. Või ka Kalev Kangur," vastas Viitmann.

"Aga "sideohvitser"?" "Uno Unt."

"Suur ülemus?"

"Ei mäleta."

"Kusti?" "Koit Uus."

Koit Uusile ja Elar Liblikule osutasime maadevahetuse teenust, rääkis Viitmann.

Annuse kaitsja Leon Glikman küsis, kas Merkos on pensionifondi tüüpi äriühinguid? "On, olin ka ise selle osanik," teadis Viitmann.

Arutlusel ka Annuse ja Tedrema konflikt

Kohati jäi mees süüdistajate küsimustele vastates hätta. Kohtunik päris seepeale, kas teda enne istungit prokuratuuri ka kutsuti.

"Sellepärast oletegi segaduses, et eelmised tunnistajad käisid enne istungit prokuratuuris ja laulsid nagu linnukesed," märkis Lõõnik.

Jutuks tuli ka konflikt Annuse ja Ardi Tedrema vahel. "Tedrema varastas ühe krundi. See vormistati tema nimele ja kui ta läks Merkost ära, jäi see Merko nimele vormistamata," rääkis Viitmann.

Tedrema töötas Annusele ja Tõnu Toomikule kuuluva Merko Grupi (nüüd Riverito) tütres E.L.L. Kinnisvara ning ka viimase tütres KV Tarantel.

KV Tarantel ostis looduskaitse all olevaid maatükke ning vahetas neid riigiga.

Hetkel kuum