Välisinvesteeringud Venemaale kahanesid järsult

Sirje Rank 21. november 2009, 10:56

Välismaised otseinvesteeringud Venemaale on selle aasta üheksa kuuga kahanenud aastatagusega võrreldes 48,1% 10 miljardile dollarile.

See on suurim langus 1999. aastast, mil Venemaa föderaalne statistikaamet taolist statistikat kogub.

Kokku ulatusid välismaised investeeringud, arvestades hulka ka laenud ja investeeringud väärtpaberitesse, 54,7 miljardile dollarile. Seda on läinud aasta sama perioodiga võrreldes 27,8% vähem, vahendas agentuur Bloomberg.

Suurem osa välisinvesteeringuid läks hulgi- ja jaekaubandusse, järgnesid tööstus, transport ja telekommunikatsioon.

Suurim välisinvestor Venemaal oli esimesel poolaastal Holland, järgnesid Küpros ja Luksemburg.

Venemaa majanduse langus kolmandas kvartalis pidurdus – kui teises kvartalis kahanes SKP aastatagusega võrreldes 10,9%, siis kolmandas kvartalis oli miinus 8,9%.

Majanduse toibumist veab energiasektor, mille osakaal eksporditulus on 70%. Uurali toornafta hind on tänavu kasvanud enam kui 80%.

Venemaa rõhutab investeeringute vajadust, et oma majandust mitmekesistada. Samas on mitmed tuntud välismaised firmad Venemaal tegevust koomale tõmbamas.

Sel nädalal teatas Belgia pank ja kindlustusfirma KBC Groep NV, et kavatseb oma panga Venemaal müüa, kuna hindab oma laienemisplaanid ümber. Prantsuse jaekett Carrefour  teatas läinud kuul, et müüb oma tegevuse Venemaal vaid paar kuud peale esimese kaupluse avamist. Maailma suurim jaekett Wal Mart pole seni Venemaal avanud veel ühtegi oma poodi, ehkki turuletuleku võimalusi hakati uurima juba enam kui aasta tagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    21. November 2009, 10:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing