Venemaa tõrjub spekulatiivset raha

Sirje Rank 21. november 2009, 16:05

Venemaa on üks neid riike, mis on hädas spekulatiivse kapitali sissevooluga, mille pidurdamiseks ollakse valmis kaaluma isegi riigipiire ületavate finantstehingute maksustamist.

Nii ütles lõppeval nädalal Moskvas rubla teemat käsitlenud konverentsil Venemaa keskpanga esimene asepresident Aleksei Uljukajev.

„Me peame leidma tõhusa mooduse piiriüleste tehingute kontrollimiseks, midagi Tobini maksu laadset,“ ütles Uljukajev, lisades samas, et selliseid meetmeid ei rakendata kindlasti ilma eelnevate põhjalike aruteludeta.

Selline plaan liigitab Venemaa aga teiste tooraineid eksportivate riikide hulka nagu Brasiilia ja Indoneesia, mis on samuti püüdnud ohjeldada spekulatiivse raha sissevoolu, mis tugevdab nende valuutat ning vähendab toorme ekspordi tulusust, kirjutas Wall Street Journal.

Nobeli preemia laureaat James Tobin pakkus valuutatehingute maksustamise idee välja pärast Bretton Woodsi vahetuskursi mehhanismi kollapsit 1971. aastal. Eesmärk oli vähendada valuutakursside kõikumist. Seda algset ideed on tänaseks laiendatud ning taolise maksu võimalikkust arutati ka sel kuul toimunud G20 liidrite kohtumisel.

Rubla tugevnemise aeglustamiseks on Venemaa keskpank ostnud oktoobris ja novembri esimesel poolel valuutat kokku ligi 21 miljardi dollari ulatuses. Refinantseerimise määra on tänavu langetatud 3,5 protsendipunkti võrra kõigi aegade madalaimale tasemele 9,5%le. Kasu on sellest vähe olnud – septembrist on rubla dollari suhtes tugevnenud 10%.

Läinud kuul kehtestas Brasiilia 2%se maksu välismaalaste aktsiate- ja võlakirjaostudele. Sama abinõu kaalub Indoneesia. Taiwan keelustas välismaistel fondidel rahapaigutused tähtajalistele hoiustele, et ohjeldada valuutaspekulatsioone.

Septembris ütles Venemaa peaminister Vladimir Putin, et riik ei kavatse 2006. a kõrvale heidetud kapitali liikumise kontrollimeetmeid taastada. Uralsib panga peastrateeg Chris Weafer ei usu aga, et kapitali sissevool Venemaale lähiajal peatub – investorite mured nafta hinna ja Kremli poliitika üle on hajunud, kirjutas Wall Street Journal.


 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    21. November 2009, 16:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing