Urve Vilk • 22. november 2009 kell 21:00

Ärge juhtige firmat sarnaselt maffiale

Oktoobris Pärnus toimunud juhtimiskonverentsil esinenud juhtimistreener ja blogija Pamela Slim tõi välja huvitava mõtte, et juhid juhivad täna ettevõtteid suures osas nagu maffiat. See tähendab, et hoolimata sellest, et me teame, et ükski töökoht ega firma pole tänases majanduskriisis kindlad: töökohti võidakse reorganiseerida, likvideerida või teenus hoopistükkis sisse osta, mille tulemusel töötaja koondada tuleb, ootavad juhid töötajatelt sajaprotsendilist pühendumist antud hetke tööandjale ja töökohale ning organisatsioonile.

Ehkki on selge, et ükski organisatsioon ei saa olla tänastes tingimustes staatiline, peavad juhid töötaja ringivaatamist mõne muu töökoha leidmise eesmärgil või hoopistükkis oma äri alustamiseks pahatihti reetmiseks.

Kummaliseks tuleks pidada ka töötajalt sajaprotsendilise pühendunud lojaalsuse nõudmist, samas kui t a ei saa oma töökoha püsimajäämises kindel olla.

Slim rõhutas, et taoline kaksikmoraal ei ole jätkusuutlik. Esiteks ei tasu rikkuda suhteid töötajatega, kes uurivad võimalusi ettevõttest lahkuda. Iial ei või teada, kuhu inimene järgmisena ametisse suundub ning nii võite ilma jääda hindamatu väärtusega strateegilisest partnerist või tulevasest ühenduslülist uue suure kliendiga. Teiseks ei saa olla töötajad, kel pole algatusvõimet oma ärist unistada, piisavalt uuendusmeelsed ega tragid ka tööandja jaoks uusi tegevusi ja võimalusi otsima.

Majanduslikult ebakindlal ajal ei tasu organisatsiooni juhtida sarnaselt maffiale, kommunikatsioon ja ootused meeskonnale võiksid siiski "Ristiisast" tuntud mustritest erineda.

Hetkel kuum