ÄP fototoimetus • 22. november 2009 kell 21:00

Reformierakond läheb pankrotti?

Äripäev avaldas kevadel arvamust, et Reformierakonna esimees Andrus Ansip on peaministrina pankrotis. Selle peamine põhjus paistab üha selgemini silma - Reformierakonna maksuideoloogia on samuti pankrotistumas. Kui peaministril ei ole tugevat ideelist vundamenti, hakkab ka riigivanker igast otsast logisema.

Valitsuse pingutused kriisist väljapääsemiseks ning euro käibelevõtu kindlustamiseks on pälvinud tunnustust maailma võimsamate institutsioonide - Rahvusvahelise Valuutafondi ja Maailmapanga ning Euroopa Arengu ja Rekonstruktsioonipanga ja ka Euroopa Komisjoni poolt. Kõik nad kinnitavad, et euro on käeulatuses, kui Eesti veel veidi pingutab.

Toimetus tahaks, aga ei saa liituda selle kiidulaulu kooriga. Me oleme tõsises mures Eesti ettevõtluskeskkonna pärast, mis on Reformierakonna juhitavad valitsuse ametiaja jooksul pidevalt ebasoodsamaks muutunud. Kardame, et mõjukate välisorganisatsioonide kiidusõnad muudavad valitsuse kurdiks konstruktiivselegi kriitikale.

Valitsus on pannud eurole suured lootused - euro muudab Eesti taas usaldusväärsemaks, toob tagasi investeeringud ning suurendab riigi konkurentsivõimet. Väidame, et eurost jääb väheks, kui riik teiselt poolt kõrgete maksudega neidsamu investeeringuid tõrjub. Ka konkurentsivõime suurimaks vaenlaseks on ettevõtete kõrge maksukoormus.

Soodne ettevõtluskeskkond ja madalad maksud eksisteerivad veel ainult Reformierakonna juhtfiguuride juttudes, reaalne elu räägib hoopis midagi muud: praeguseks on Eesti maksukeskkond kukkunud maailmas 38. kohale, ettevõtete maksukoormuse - 49,1% (sotsiaalmaks on ettevõtete kanda) - poolest on Eesti 180 riigi seas 131. Andmed pärinevad äsja avalikustatud Maailmapanga ja PricewaterhouseCoopersi uurimusest.

Tänavu on tõusnud käibemaks, töötuskindlustusmäär ettevõtetele 1,4 protsendini, lisandus kohustus maksta haigushüvitist nelja haiguspäeva eest. Ees ootab elektriaktsiisi tõus.

Maksuameti statistika on masendav: üheksa kuuga on deklareerimata/maksmata makse tuvastatud 857 miljonit krooni. Seos kõrge maksukoormuse ja maksupettuste suurenemise vahel on olemas. Kuigi pettureid on alati, siis raskel ajal tuleb neid juurde - sageli on väiksemate firmade valikuks kõrgete maksude tõttu peta või sure.

Tulumaksureformiga poliitikasse ja kohe tippu tuhisenud Reformierakond vahetas kasvuajal uuendused hea elu vastu, paisutades avaliku sektori suureks. Nende maksupoliitika on osutunud kaardimajakeseks ja see on erakonna 15. sünnipäevaks kokku kukkumas. Ideelise pankroti ennetamiseks tuleb Reformil teadvustada ettevõtete olukorda - kõrget maksukoormust - ja seda oma maksuotsustes arvestada.

Autor: ÄP

Hetkel kuum