ELi võimupusles esimesed killud koos

Katariina Krjutškova 23. november 2009, 07:53

Berliin ja Pariis, mis võidujooksus Euroopa Liidu koosolekute juhataja ja välisministri portfellile madalat profiili hoidsid, sihivad kaalukaid ametikohti Euroopa kriisijärgse majanduspoliitika kujundamisel.

Prantsusmaa andis oma eelistuse teada pikemalt viivitamata juba läinud neljapäeval, kui oli selge, et ELi (algselt) presidendi, kuid uuema tõlgenduse järgi Euroopa Ülemkogu koosolekute juhiks saab Belgia peaminister Herman Van Rompuy ja ELi välisministriks senine ELi kaubandusvolinik Catherine Ashton.

"Prantsusmaa saab olulise vastutusega voliniku portfelli," ütles Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy. "Saab näha, kas see on siseturu voliniku portfell või midagi muud," vahendas presidendi sõnu agentuur Bloomberg.

Mõjukad volinikukohad

Kaalukamad portfellid teiseks ametiajaks tagasi valitud Jose Manuel Barroso juhitud komisjonis puudutavad finantsturgude reguleerimist, konkurentsipoliitikat, tööstuspoliitikat ning majandus- ja rahapoliitikat.

Nädalavahetusel kirjutas Financial Times, et Prantsusmaa volinikukandidaadil Michel Barnier'l on tõepoolest lootust saada siseturuvoliniku portfell, ehkki praegu pole veel kindel, kas finantsteenuste osa sellest lahku lüüakse. Britid on Londoni finantskeskuse pärast juba mures.

"Meie Prantsuse partneritel on vaba turgu puudutavates küsimustes erinevad vaated, mis mõjutavad meie elulisi majanduslikke huve," ütles Briti konservatiivide välispoliitika kõneisik William Hague.

 Saksamaa "passib" vaatlejate hinnangul veel ka komisjoni portfellide jagamisel. Kuna Saksa volinikukandidaati Günther Öttingeri peetakse poliitikuna pigem kerge- kui raskekaallaseks, arvatakse, et Berliini eesmärk on kindlustada Saksamaa keskpanga praegusele juhile Axel Weberile aastal 2011 vabanev Euroopa Keskpanga juhi koht.

Siin tuleb sakslastel rinda pista itaallastega, kes lobivad samuti oma kandidaati Euroopa Keskpanga juhi kohale - praegust Itaalia keskpanga juhti Mario Draghit.

Konkurents liberaalile?

Mõjukas konkurentsivoliniku portfell võib nüüd, kus paremtsentrist Van Rompuy ja vasaktsentrist Catherine Ashton on kõrgele kohale nimetatud, minna ELi keeruliste mustrite järgi liberaalidele, kirjutas Bloomberg. Üks kandidaate on praegune konkurentsivolinik Neelie Kroes, kes on pälvinud palju kiitust, kuid kelle partei positsioon on Hollandi sisepoliitikas nõrgenenud. Teine liberaalist kandidaat oleks Soome volinikukandidaat Olli Rehn.

Uue komisjoni koosseisu kinnitab uue aasta alguses Euroopa Parlament. Parlament kinnitab ka uue välisministri Catherine Ashtoni, kes on samuti Euroopa Komisjoni liige ning ametikoha järgi üks asepresidente.

Euroopa Liidu uus president ehk koosolekute juhataja asub ametisse 1. jaanuaril, aastapalgaks 350 000 eurot.

tasub teada

    * ELi president on sisuliselt Euroopa Ülemkogu eesistuja, kelle ülesanne on kujundada liikmesriikide seisukohtadest Euroopa Liidu ühine positsioon.
    * Ka ELi välispoliitikat kujundavad jätkuvalt liikmesriigid, ELi uue välisministri ülesanne on seisukohti lähendada ning neid välismaailmale vahendada.
    * Peamine kriitika Herman Van Rompuy ja Catherine Ashtoni aadressil on nende vähene tuntus nii kodu- kui ka välismaal ning kahtluse alla seatud kompetentsus
    * Herman Van Rompuy avaldustest on teada tema vastuseis Türgi saamisele ELi täisliikmeks, toetus üleatlandilisele koostööle ning mõtetele ELi tasemel maksust.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    23. November 2009, 07:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing