Arvamus: Riigi võlakirjad uued rämpslaenud?

Sirje Rank 24. november 2009, 12:27

Erakorralised abinõud finantskriisi tõrjumiseks võivad sillutada teed uuele krahhile, kirjutab ajalehe Financial Times toimetaja Gillian Tett ning viitab pankade bilansis kuhjuvatele valitsuse võlakirjadele.

Kui finantsturud üle ilma hangusid, jäid valitsuste võlakirjad likviidseks. Nii näib olevat ohutu ja mõistlik selliste varade mahutu bilansis kasvatada. Kas aga ei kasva sellest „ohutusest“ äkki uusi ohte, küsib Tett ning juhib tähelepanu, kui tohutult on valitsuste võlakirju erakorraliste kriisimeetmete rahastamiseks viimasel aastal emiteeritud. Suurtel tööstusriikidel tuleb tänavu ja tuleval aastal emiteerida 12 triljoni dollari väärtuses võlakirju, et katta oma eelarveaugud. Mõnedes riikides pole sellist asja nähtud sajandeid, kui üldse.

Lääneriikide eelarvedefitsiidid paisuvad, poliitikute tahe ja otsustavus defitsiite kärpida on aga ebamäärane – reformidele ei sunni ka võlakirjade praegune madal tootlus.

Tett ei prognoosi otseselt maksejõuetust, kuid märgib, et ei saa välistada, et mõni riik oma valuutat nõrgestab, õõnestades sellega on võlakirjade väärtust. Või tõenäolisem areng - võlakirjade hinnad võivad järsult langeda ja tootlused tõusta, kui keskpangad oma likviidsusabi lõpetavad.

Tett avaldab lootust, et valitsuste võlakirju bilanssi võttes mõtlevad pangad ka sellele, kuidas end kindlustada nende varade väärtuse võimaliku languse vastu.

„Mis veelgi tähtsam, ma loodan et praegune „vaikus“ valitsuse võlakirjade turul ei äiuta poliitikuid arvama, et nad võivad raskeid eelarveotsuseid lõpmatuseni edasi lükata. Sest kui nii läheb, võivad need „riskivabad“ valitsuse võlakirjad järjest riskantsemana paistma hakata – ja seda mitte üksi pankade, vaid kõigi jaoks,“ kirjutab Tett.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2009, 13:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing