ÄP fototoimetus • 24. november 2009 kell 21:00

Eestlased hoiavad sääste puutumatuna

Senisest enam pannakse raha kõrvale toimetuleku ning tuleviku kindlustamiseks, samas sissemakseid pensioni II sambasse plaanivad jätkata järgmisel aastal vaid pooled senistest liitunutest, selgus TNS Emori elanike finantskäitumise uuringust.

Kui aasta tagasi oli rahalisi sääste 61 protsendil, siis nüüd 57 protsendil Eesti peredest, samuti ei ole oluliselt vähenenud kõrvalepandud raha summad.

Enda jaoks kõrvalepandud raha hoitakse enamasti tavalisel arvelduskontol või sularahana. Valdav osa peredest säästab eelkõige igaks juhuks ning peab seetõttu oluliseks vajadusel kiiret raha kasutuselevõtu võimalust.

Majanduskeskkonna ebastabiilsus on kahandanud usku kõrgema riskiga investeerimistoodetesse ning varasemast vähem on peresid, kes eelistaks koguda raha mõnda investeerimis- või kogumistootesse (2008. a 29%, 2009. a 20% peredest).

Seni on pensioni II sammas olnud paljudele enim kasutatud tuleviku kindlustamise võimalus. Pensioni II sambaga on liitunud enam kui pooled 18-60aastastest inimestest. Tänaseks on neist vaid kolmandik otsustanud jätkata sissemakseid pensioni II sambasse ka järgmisel aastal.

Värskete uuringutulemuste põhjal kavatseb ligikaudu 20% varem pensioni II sambaga liitunutest kindlasti või arvatavasti veel enne 30. novembrit teha avalduse sissemaksete jätkamiseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum