Anne Oja • 26. november 2009 kell 21:00

Kaubamaja nina vee peal

Kuigi kontsern jõudis tänavu kasumisse juba teist kvartalit järjest, jäädi üheksa kuu kokkuvõttes 23 miljoni krooniga kahjumisse. Aastataguse ajaga võrreldes kahanes kasum 70 protsenti.

Tallinna Kaubamaja juhatuse esimehe Raul Puusepa sõnul on kontsern tänu olulistele kulukärbetele tütarettevõtetes ning sisemiste ressursside ümbervaatamisele parandanud efektiivsust kõigis ärivaldkondades ning suutnud hästi vastu seista jätkuvale hinnasurvele ja käibemahtude olulisele langusele.

"See sunnitud lahjenduskuur on tulnud kontserni elu- ja arenguvõimele kokkuvõttes kasuks, oleme muutunud paindlikumaks ja tulemuslikumaks. Palkade vähendamine kontoripoolel, müüjate osaline tööaeg, kokkulepped tarnijatega, sisseostetavate teenuste hindade langetamine, ebarentaablite kaupluste sulgemine - need sammud on nüüdseks suures osas tehtud," rääkis ta.

Swedbanki analüütik Pavel Lupandin ütles Äripäeva venekeelsele sõsarväljaandele dv.ee, et Tallinna Kaubamaja tulemused langesid Swedbanki oodatuga peaaegu täielikult kokku. Seetõttu pank oma tulevikuprognoosides midagi muuta ei kavatse.

Lupandini sõnul tõstis Swedbank soovituse "hoia" tasemele "kogu" ja jättis Tallinna Kaubamaja aktsia hinnasihiks 4,4 eurot ehk 68,85 krooni aktsia kohta.

Eile kerkis Tallinna Kaubamaja aktsia hind börsiteate avaldamise aegu 1,79%, 3,99 euro ehk 62,43 kroonini.

Kuigi tänavu kolmandas kvartalis majanduslangus pidurdus, pole tarbija kindlustunne Puusepa sõnul veel paranenud, samas on seegi trend liikumas paremuse suunas. "Tarbimine seisma jääda ei saa, pigem on küsimus ostuotsuse varasemast suuremas kaalumises ning ostude edasilükkamises," märkis ta.

Kaubamaja kontsern on nii parematel kui ka halvematel aegadel liikunud turust veidi paremini ning ka praegu läheb nii, kolmanda kvartali tulemused kinnitavad kontserni üha tugevnevat stabiilsust neis oludes, tõdes Puusepp.

"Plusspoolele saab kanda Selveri turuosa pideva suurenemise, viimati ulatus see siinses toidukaupade jaemüügis 17,9 protsendini, mullu oli vastav näitaja 15,4%," märkis ta.

Eelmise aasta kolmandas kvartalis teenis Tallinna kaubamaja 50,9 miljonit krooni kasumit. Kontserni käive kahanes 7 protsenti, 1,6 miljardi kroonini.

Oktoobris otsustas Tallinna Kaubamaja kehva majandusolukorra tõttu Lätis peatada Läti Selverite tegevuse. Ettevõtte teiste ärisegmentide tegevused Lätis on väiksemahulised ning pikema tegevusaja jooksul suutnud saavutada stabiilsuse.

Tallinna Kaubamaja tulemused ületasid veidi LHV Panga prognoose, kuid märkimisväärset paranemist finantstulemustes veel näha ei olnud. Kaubamaja kannatab jätkuvalt nõrgenenud müügiefektiivsuse ning allahindluste tõttu. Kvartali brutomarginaal oli 22,3%, mis on üle 2 protsendipunkti madalam eelmise aasta tasemest ning avaldab märkimisväärset mõju puhaskasumile. Kulusid on ettevõte suutnud meie ootustest kiiremini kärpida. Kaubamaja 26,5 miljoni kroonine ärikasum ületas LHV oodatud 19,8 miljoni kroonist ärikasumit.

Üksuste lõikes oli meeldiv näha Selveri kasumlikkuse paranemist võrreldes eelmiste kvartalitega ning samuti on automüügi kahjumid vähenenud. Ootustest suuremat kahjumit näitasid kaubamajade ning jalatsiäri segment.

LHV Panga aktsiasoovitus Tallinna Kaubamajale on vaatluse all. Usume, et ettevõtte tulemused paranevad lähitulevikus, kuna ettevõte on kohanenud nõrgenenud majanduskeskkonnaga ning püsikulude kärped ära teinud.

Hetkel kuum