Aivar Hundimägi • 26. november 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Norma tütre salapärased kosijad

Üheksa aastat tagasi müüs Norma oma tütarfirma offshore-firmale 5 miljoni krooniga ja näitas, et teenis kasumit 1 miljon krooni.

Nüüdseks on Metaprindi väärtus Äripäeva hinnangul 600 miljonit krooni ehk ainult paarsada miljonit vähem kui kunagisel emafirmal Normal.

Kes on selle eduloo taga, avalikkus ei tea, sest Metaprindi poolte aktsiate omanik on pidanud vajalikuks end peita.

Kindel on aga see, et järgmisel aastal vandeadvokaat Taivo Ruus enam rikaste edetabelisse ei pääse. Seni ametlikult temale kuulnud ettevõte MRT Invest, mis omas 50% Metaprindist, vahetas septembris omanikku. Nüüd ei peida Metaprindi ühe omanikfirma peremees või peremehed enam end advokaadi abil, vaid varjavad end Nordea Panga abil.

Peidukoha vahetus võib viidata, et senine salapärane omanik valmistub oma osaluse müügiks.

N-ö Norma perioodil Metaprindi finantsjuhina töötanud ja mõned aastad pärast ettevõtte müüki omanikuna avalikkuse ette tulnud ning praegu firmat juhtiv Martti Lemendik ei soovi oma äripartneri nime avaldada.

Ta ütleb vaid, et ühegi olulise institutsiooni eest ei ole kedagi kunagi varjatud. Ruusiga on ta aga tuttav, sest Ruus on olnud tema jurist isiklikes asjades.

Huvitav detail on see, et MRT Investi aruandes on kontaktiks antud juhatusse kuulunud Lemendiku e-posti aadress, mitte aga omanikuks olnud Ruusi või teise juhatuse liikme, Metaprindi endise juhi ja praeguse nõukogu esimehe Rein Kruuse oma.

Sõnaahtraks jääb ka Rein Kruuse, kes on MRT Investi juhatuses ja on Metaprindi aktsionäride koosolekul esindanud MRT Investi. Ta oli ka vahepeal Metaprindi teise omanikfirma Toystori enamusomanik. Praegu kuulub see firma täielikult Lemendikule.

Kuni 1980ndateni olid mänguasjad Norma põhilised tooted, mis andsid enamiku ettevõtte käibest. Metallist mänguasju plaaniti hakata turustama isegi Indias. 1997. aastal lõpetati aga mänguasjade valmistamine ja Metaprint keskendus plekktaara tootmisele. 2000. aastal otsustas aga Norma Metaprindi ära müüa, leping sõlmiti detsembri lõpus. Aasta varem oli Norma suuromanikuks saanud Autoliv.

Kuna tegemist oli börsifirmaga, siis andis Norma investoritele tehingust teada ja esitles ostjat kui Inglise firmat. Tegelikult oli ostjad offshore-firma ning Metaprint ise on end tutvustades väitnud, et kuulub kohalikule kapitalile.

Uued omanikud plaanisid alguses samuti mänguasju toota, kuid sellest loobuti ja edu on toonud aerosoolpudelite valmistamine.

Hetkel kuum