Hiina jäi Euroopa palvetele kurdiks

Sirje Rank 30. november 2009, 10:32

Hiina jäi kurdiks Euroopa kõrgete rahandustegelaste palvetele lasta jüaanil tugevneda, mille seotud kurss nõrgeneva dollariga jätab kõige raskemasse seisu Euroopa eksportijad.

„Ma ei saa öelda, et ma oleksin optimistlikum kui enne siia saabumist,“ ütles Luksemburgi pea- ja rahandusminister ning eurogrupi juht Jean-Claude Juncker pühapäeval Nanjingis pärast kohtumisi Hiina peaministri Wen Jiabao ja Hiina keskpanga juhi Zhou Xiaochuaniga. Nii Juncker kui Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet andsid mõista, et lähiajal Hiina valuutapoliitikas muutusi oodata ei ole.

Euroopa tahab, et Hiina laseks jüaanil järk-järgult tugevneda. Praegune seotud kurss kaitseb Hiina eksportijaid USA dollari languse vastu, mistõttu suurima surve all on euroala eksportijad. Euro on veebruari keskpaigast dollari suhtes tugevnenud ligi 20%, mis õõnestab Euroopa kaupade konkurentsivõimet ja seab ohtu Euroopa majanduskasvu toibumise.

Viimase kuue kuuga on jüaan euro suhtes odavnenud 6,5%. Esimesel poolaastal kahanes ELi eksport Hiinasse, mis on hetkel kõige kiiremini kasvav majandus maailmas, 5,3%.

Hiina peaminister Wen Jiabao ütles eurooplastele, et stabiilne jüaan aitab tagada maailma finantsturgude stabiilsust ning et Hiina kavatseb järgida poliitikat, mis järk-järgult valuutakursi paindlikkust suurendab.

„Hiina on valmis kohanema ainult Hiina enda tingimustel ja enda valitud ajahetkel,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Societe Generale’i ökonomist Glenn Maguire. „Praegu on otsustatud, et ei ole õige aeg.“

ELi tippkohtumine Hiinaga toimub vaid mõned nädalad pärast USA presidendi Barack Obama visiiti. Ka Obama ei suutnud Hiina valuutapoliitikas mingit muutust saavutada.

„Ei maksa oodata, et eurooplastel oleks Hiina valuutale erilist mõju,“ ütles Bloombergile Commerzbanki peaökonomist Jörg Krämer. „Isegi USA ei tulnud sellega toime.“

Rahvusvaheline surve Hiinale kasvab pärast seda, kui G20 riikide kohtumine otsustas septembris muuta maailmamajandus vähem sõltuvaks USA tarbimisest ja Hiina säästudest.

Hiina on praegu keskendunud oma kodumaistele probleemidele ja nii ei ole oodata, et Peking rahvusvahelisele survele järele annab, ütles Glenn Maguire. Küll aga võib Hiina lubada jüaani „õrna tugevnemist“ tuleval aastal, kui USA keskpank hakkab intresse tõstma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. December 2009, 22:22

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing