Inspektsioon: börsifirmade juhtide töötasud pole läbipaistvad

Silvia Kruusmaa 30. november 2009, 12:33

Finantsinspektsiooni hinnangul tuleks börsiaktsiaseltside juhtide tasude läbipaistvuse ja sõltumatute nõukogu liikmete küsimus reguleerida seadusega.

Sellise järelduse tegi finantsinspektsioon aktsiaemitentide poolt 2008. aasta kohta esitatud hea ühingujuhtimise tava aruannete analüüsist.

Hea ühingujuhtimise tava on käitumisnormide kogu börsiettevõtete jaoks, mis peaks kaasa aitama äriühingu juhtimise ja selle kontrollimise paremale ja läbipaistvamale korraldamisele, teatas inspektsioon.

“Kuigi turg on tava üldiselt aktsepteerinud, siis päris rahule ei saa jääda juhtide tasude mõistetavuse ning läbipaistvuse ja nõukogu liikmete sõltumatuse küsimustes,” ütles inspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler. Finantsinspektsiooni arvates nõuab nende valdkondade reguleerimine põhjalikumat arutelu.

Tallinna börsil noteeritud ettevõtetele kehtib alates 2006. aastast hea ühingujuhtimise tava. Tava eesmärgiks on muuta Eesti väärtpaberiturg läbipaistvamaks ja börsiettevõtete juhtimine investorite jaoks arusaadavamaks.

Hea ühingujuhtimise tavas kirjeldatud põhimõtted on emitendi jaoks soovituslikud ning iga börsiemitent otsustab ise, kas ta võtab need põhimõtted juhtimise korraldamisel aluseks või mitte. Hea ühingujuhtimise tava täitmine toimub põhimõttel „täidan või selgitan.” See tähendab, et hea ühingujuhtimise tava sätete täitmine ei ole börsiettevõtte jaoks kohustuslik. Küll aga on kohustuslik kord aastas avalikustada, kas tava järgitakse ja kui seda mingis osas ei tehta, siis põhjendada, miks ning millises osas seda ei tehta.

Finantsinspektsioon jälgib, et börsiemitendid koostaksid igal aastal ühingujuhtimise tava täitmise aruande, samuti reageerib inspektsioon selgelt valede asjaolude esitamisele aruannetes. Finantsinspektsioon ei hinda, kas ühe või teise börsiemitendi poolt valitud juhtimismudel on sobiv. Seda teevad investorid ja aktsionärid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. December 2009, 10:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing