Tallinna hääletoru kiidab omavalitsuse maksu ideed

Silvia Kruusmaa 30. november 2009, 12:22

Riik võiks omavalitsustele anda osa ettevõtete ja dividendide maksustamisega saadud rahast, samuti võiksid linnad ise kehtestada makse turistidele ja arendajatele, soovitab Tallinna Tehnikaülikooli professor Mäeltsemees ajalehes Pealinn.

Kuna riik on vähendanud oluliselt omavalitsuste maksutulusid, siis peaksid omavalitsused rahakotti riigieelarve kärbete mõjul tekkinud auke kuidagi ise lappima hakkama.

"Tallinnas võiks kohalike maksude kontekstis mõelda turismivaldkondade maksustamisele. Mitmetes suurlinnades on näiteks hotellimaksud. Kui inimene tuleb siia ja jätab restoranidesse tuhandeid, siis siit kümmet protsenti kohaliku omavalitsuse eelarvesse ei pandaks ehk tähelegi. Ja eks turistid kasutavad ju oma tuuritamise ajal ka kohaliku omavalitsuse doteeritud teenuseid," ütleb Tallinna Tehnikaülikooli professor, sotsiaalteaduskonna dekaan Sulev Mäeltsemees.

Mäeltsemehe andmetel on kohalike omavalitsuste liidud küll taotlenud, et tulumaks jaotataks selgelt kaheks ja et osa üle oleks otsustamiseks voli ka kohalikul omavalitsusel, ent see pole läbi läinud. "Õigus makse kehtestada on kohalike omavalitsuste olemuslik tunnus, kui seda pole, ei saa iseseisvast kohalikust omavalitsusest rääkida," mainib ta.

Rae vallavanem Raivo Uukkivi leiab, et praeguse seisuga võiks olemas olla näiteks arendusmaks, mille eesmärk oleks uute maakondlike infrastruktuurikulutuste katmine – näiteks koolid või kultuurimajad. Riik võiks kehtestada ka tulumaksu ettevõtlusele ja sealt peaks laekuma mingi kindel osa kohalikku eelarvesse.

Uukkivi lahendusse kuulub veel omavalitsustele laekuva maksuosa tagasi tõstmine vähemalt 11,93%-le. "Lisaks sellele tuleks maksustada ettevõtlust. Dividendide maksustamisest saadud summadest tuleks suunata omavalitsustele sarnane osa töötasudega," sõnab Uukkivi.

Uukkivi sõnul oleks maksude kehtestamise mõte omavalitsustele eelarvetulude tagamises.

Soomes on kohalike omavalitsuste eelarvete põhiline tulubaas üksikisiku tulumaks, mis on jagatud selgelt kaheks, räägib Mäeltsemees. Kindel osa läheb riigieelarvesse ja osa kohalikku eelarvesse. Seal on kohalikul volikogul õigus oma eelarvesse tulevat tulumaksuosa muuta.

Linnade liidu tegevjuht Jüri Võigemast ütleb, et kohalike maksude kehtestamise küsimus on kohaliku omavalitsuse autonoomia küsimus.

Riik kärpis tänavu omavalitsuste eelarveid kokku ligi miljardi krooni võrra. Riik tõstis ise sealhulgas mitut maksu, et oma eelarvet täita. Samas puudub kohalikel omavalitsustel sisuliselt võimalus riigieelarve kärbete tõttu linnade eelarvetesse tekitatud aukude täitmiseks uusi tuluallikaid otsida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. November 2009, 12:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing