Kadrin Karner • 2. detsember 2009 kell 21:00

KUIDAS kindlustusmakset turvaliselt kahandada?

If Kindlustuse kommunikatsioonijuht Eva-Grete Aljas ütles, et kui varem tuli aastamaks igakuisest maksmisest soodsam, siis tänapäeval seda eriti ei praktiseerita. Seega on võimalik maksekoormust hajutada, tükeldades kindlustusmaksed osamakseteks, näiteks aastamakse asemel valida kuumaksed.

Samuti on alalise elukoha kindlustamine Aljase sõnul soodsam kui pooliku ehitise kindlustamine. "Kui ehitamine on lõppstaadiumis, siis mida kiiremini ehitis valmis saab ja omanik sisse kolib, seda soodsamaks kujuneb eluaseme kindlustusmakse," ütles ta.

Ergo Kindlustuse kindlustusdirektor Sven Freiberg rääkis, et kulude kärpimise korral tasub kaaluda omavastutuse suurendamist, mis muudab kindlustusmakse soodsamaks.

Freiberg tõi näite - kui asukoht on hea ning vandalism ebatõenäoline või omate tugevat metallust, võib kaaluda võimalust jätta näiteks see risk kindlustamata.

Samuti maksab Freibergi sõnul kindlustusfirmat teavitada aasta keskel toimunud muutustest, näiteks kui on paigaldatud turvauks või signalisatsioon. Ettevõtted, kelle häiresüsteem on otse ühendatud häirekeskusega, saavad samuti soodsama kindlustusmakse.

Ergo kindlustusdirektori sõnul on tulerisk kindlustuse A ja O ning sellest loobuda ei tasu.

Tuli põhjustab tema sõnul ka õnnetusjuhtumi järel suurimaid kulusid ning kui nende katmiseks raha pole, võib õnnetusse sattunud ettevõttes tootmine seiskuda pikaks ajaks, teenides sellega ettevõttele iga päev kahjumit.

A. Le Coq ASi juht Tarmo Noop ütles, et kõige olulisem on kindlustada tulerisk.

"Ei me ei ole läbi rääkinud ja tegelikult see ei ole tegevjuhtkonna rida, vaid meie emafirma võtab grupikindlustuse kõigile ettevõtetele korraga," vastas Noop küsimusele, kas A. Le Coq on sel aastal oma kindlustusandjaga lepingu teemal rääkinud. "Spetsiaalseid samme maksete alandamiseks ei ole teinud."

Samas on grupil läbirääkimised peagi tulemas, sest senine leping hakkab lõppema. Noop nõustus, et ehitushindade odavnemisega soodsamaks läinud ehitise taastamise ruutmeetri hind annaks kindlustusmakses soodustust ka neile. "Meil on küll hästi mitmekesine kindlustus, kuid kõige suurema osa sellest võtab kogusriskikindlustus, mis on seotud hoonete ja seadmetega ja sellega, kui nendega midagi peaks juhtuma," rääkis Noop.

A. Le Coqi jaoks on juhi sõnul kindlustuse A ja O tuleõnnetusega seotud valdkond ja töötaja õnnetusjuhtumi kindlustus. Kas teie ettevõtte puhul oleks võimalik loobuda veeriski kindlustamisest? "Tegelikult ei ole väga mõeldav," ütles Noop, kuigi joogitööstus on sedasi ehitatud, et kui kuskil lõhkeb torustik, siis voolab üleliigne vedelik tootmise igas põrandas oleva äravoolu kaudu õigesse kohta. "See on emafirma poliitika ja pandud paika sealtpoolt," selgitas Noop.

Hetkel kuum