Euroopa Keskpank keerab hapnikku vähemaks

Sirje Rank 04. detsember 2009, 13:35

Euroopa Keskpank hakkab finantskriisi leevendamiseks käiku lastud kriisimeetmeid koomale tõmbama varem, kui mitmed analüütikud seda ootasid, jättes tähelepanuta ka Rahvusvahelise Valuutafondi soovitused.

Nii kõrvaldab pank ühtlasi takistused tuleval aastal intresside tõstmiselt, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroopa Keskpanga eilne otsus lõpetada aastase tähtajaga likviidsuslaenude andmine ning karmistada viimase taolise laenu tingimusi, muudavad võimalikud intressitõusud 2010. aastal tõhusamaks.

„Euroopa Keskpank on valinud kiirema väljapääsutee,“ ütles agentuurile Bloomberg Nomura Internationali ökonomist Laurent Bilke. „Väga raske on mitte arvata, et oleme rahapoliitika karmistamise protsessi alguses.“

Euroopa Keskpanga otsus siduda aastase likviidsuslaenu intress keskpanga baasintressi määraga, selle asemel, et kehtestada 1%ne fikseeritud intress, mõjutab pankade rahastamise hinda, kui keskpank peaks otsustama intresse tõsta.

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet kordas eile mitu korda, et sellest otsusest ei tule välja lugeda signaali, et euroala intressid hakkavad tõusma. Otsuse tingis üldine olukorra paranemine maailma finantsturgudel. Ka lõpetab keskpank tuleval aastal järk-järgult lühema tähtajaga erakorralised likviidsuslaenud.

Euroopa Keskpank tõstis eile oma majandusprognoosi, oodates tuleval aastal euroalal 0,8% kasvu ja aastal 2011 1,2% SKP kasvu. Inflatsioon jääb kontrolli alla ja madalamaks panga sihiks seatud 2% tasemest, vahemikku 1,3-1,4%.

Barclays Capitali analüütiku Julian Callow sõnul on Euroopa Keskpank kriisimeetmeid kokku pakkimas siiski „mõnevõrra kiiremas tempos, kui me ootasime“.

Selle taga võib olla keskpanga mure, et mõned Euroopa pangad on likviidsusabist liiga sõltuvaks muutunud. See paisutab pankade kasumeid ja riskib üles puhuda uued mullid.

Erinevalt Euroopa Keskpangast on Rahvusvaheline Valuutafond IMF soovitanud kriisimeetmeid jõus hoida pigem liiga kaua, kui need ennatlikult lõpetada. Trichet sõnul peavad need kaks riski olema täpselt tasakaalus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. December 2009, 13:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing