Putin: Vene uusrikastel pole maitset

Silvia Kruusmaa 04. detsember 2009, 16:02

Venemaa peaminister ja endine president Vladimir Putin leiab, et Vene rikastel on kohutav maitse ning nad ei kuluta raha targalt.

Putin esines eile oma populistliku sõnavõtuga Vene uusrikaste aadressil, kes omandasid oma tohutu suure varanduse ligi dekaad tagasi, kirjutas Reuters.

Kuigi Putinit on nähtud Vene miljardäridest oligarhide seltskonnas, näitas endine Venemaa president oma iga-aastases telesaates vähe sümpaatiat üles rikaste liigtarbimise suhtes.

Vene rikkurid on kodus ja välismaal laia joonega kulutanud jahtide, villade ja glamuursete tüdruksõprade peale, halvustas Putin.

„Rikkad said oma rikkuse väga järsku, kuid nad ei suutnud sellega hakkama saada ilma seda kogu aeg näitamata. Jah, see on meie probleem,“ ütles Putin iga-aastases küsimuste ja vastuste saates Vene avalikkusele. 

Kuigi Venemaa 142 miljonist elanikust elab 15% inimesi kuus 180 dollariga, on riigil ka 34 miljardäri ja mitu tuhat multimiljonäri.

Putini kriitika ülirikaste suunas tuleb pärast uuringuid, mis näitavad, et mehe populaarsus on rahva silmis langenud pärast seda, kui majanduskriis lõpetas riigi 10 aastat kestnud majanduskasvu.

Ebavõrdsus rikkuse jaotumisel kutsub esile sügavat pahameelt, mis tihti avaldub ka mustas huumoris. Rikkust on selgelt näha ka Venemaa pealinnas, kus ostetakse 90% riigi luksuskaupadest. Tavaline on näha Moskvas  turvamehi ootamas šikkide restoranide juures sportautodes oma peremehi. Rikaste elupaigad on koondunud Moskva äärealadele, kus uutes uhkeldavates majades majahoidjad hoiavad korda. 

„Nõukogude ajal näitas osa rikastest on jõukust kuldhammastega. Lamborghinid ja teised hinnalised nipsasjad on lihtsalt tänapäeva versioon kuldhammastest, mida näidatakse kõigile,“ märkis Putin.

Peaminister ütles, et selles pole midagi kriminaalset, et miljardär Telman Ismailov ehitab luksushotelli Türgisse, kuid Vene ärimehed võiksid siiski investeerida ka Venemaale. „Näiteks ehitada hotell Sotšisse,“ pakkus Putin välja, vihjates 2014. aasta olümpiamängude toimumispaigale Musta mere ääres.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. December 2009, 13:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing