Digiretseptile üleminek tekitab jaanuaris kaose

Anne Oja 07. detsember 2009, 12:24

Tänases pöördumises Riigikogu sotsiaalkomisjoni poole juhivad apteekrid tähelepanu olulistele riskidele digiretsepti käivitamisel.

Apteekrite liidu teatel teevad apteekrid ettepaneku mitte kiirustada ning alustada digiretseptiga 1. veebruarist, kehtestades üleminekuaja, mil paralleelselt oleksid kasutusel nii digi- kui paberretsept.

Eesti Apteekrite Liidu (EAL) ja Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) esitatud ettepanekute eesmärgiks on tagada digiretseptile valutu üleminek ning ravimite takistusteta ja õigeaegne jõudmine patsientideni.

Eesti Apteekrite Liidu juhatuse esinaise Kai Kimmeli sõnul pole tänaseks, mil digiretsepti tähtajani 1. jaanuar 2010 on jäänud vaid 15 tööpäeva, retseptikeskus ikka veel valmis. Osasid ravimeid ei ole võimalik selle kaudu väljastada, mis tähendab, et kui täna kehtiks digiretsept, jääks inimene ravimist ilma.

Kimmel lisas, et nad on projekti juhtivale Haigekassale korduvalt esitanud vigade kirjeldused ning palunud need kõrvaldada. „Täna on meile ainult lubatud, et vead parandatakse, kuid sisuliselt ei ole viimase kuu ajaga midagi juhtunud,“ oli Kimmel nördinud.

„Lisaks ei ole tuhandetele kasutajatele jäetud aega täielikult toimiva retseptikeskuse katsetamiseks. Minimaalne vajalik aeg selleks on üks kuu, mistõttu 1. jaanuarist alustada on ilmselgelt liiga ohtlik,“ ütles Kai Kimmel.  „Sellest on tingitud ka ettepanek digiretsepti käivitamine kuu aega edasi lükata,“ lisas ta.

Apteekide Ühenduse juhatuse liige Kadri Tammepuu ütles, et digiretseptiga kiirustamisel kannataks kõik osapooled – apteekrid ei saa läbiproovimata ja vigase süsteemi tõttu retsepte vastu võtta ning patsiendid ei saa seetõttu õigeaegselt oma ravimeid. „Praeguses seisus on suur oht, et aasta algusest võivad patsiendid ravimiteta jääda,“ tundis Tammepuu muret. „Ka arstid tegelevad tõenäoliselt lähiajal eelkõige seagripi vaktsineerimise ja ohjeldamisega, mitte  digiretsepti sissetöötamisega,“ arvas Tammepuu.

„Meil ei ole mõtet ehitada Potjomkini küla, kui on selge, et see suure kolinaga aasta algul kokku kukub,“ lisas Tammepuu. Kui retseptikeskuses aasta lõpuks vead parandatud saaksid, on apteekrid Tammepuu sõnul valmis projektiga alustama alates 1. veebruarist ning seda kahekuulise üleminekuajaga, mil oleks kasutusel nii digitaalne retseptikeskus kui ka seni kasutusel olev süsteem paberretseptide sisestamiseks.

Tammepuu märkis, et ametlikku otsust digiretsepti käivitamise alguse pikendamisest veel ei ole, kuid nad loodavad, et see tehakse kiiresti. „Iga viivitatud päev külvab ainult suuremat segadust, kuid loodame, et riik oskab hinnata neid tagajärgi, mida kiirustamine endaga kaasa tooks ja võtab meie ettepanekuid kuulda,“ ütles Tammepuu.

Tammepuu lisas, et takistuseks on ka elanikkonna teadmatus digiretseptiga seonduvatest muudatustest. Tammepuu toonitas, et digiretseptiga seoses on praegugi palju segadust. Näiteks soovitakse kohe paberretseptita oma ravimeid saada, arvatakse, et tulevikus ei pea enam retsepti saamiseks arsti juurde minema, apteekidesse ei ole siiani jõudnud selgitavaid infovoldikuid jpm.

Apteekide ühendused on seisukohal, et sellise fundamentaalse muudatuse puhul tuleb välja minna veatult toimivale süsteemile, andes arstidele ja apteekritele aega süsteemi valmides sellega kohaneda ning selgitades inimestele põhjalikumalt ja pikema aja vältel, kuidas digiretsept toimib.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. December 2009, 12:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing