Vähem valehäbi, võltshäbelikkust!

ÄP 08. detsember 2009, 00:00

Äripäeva reedene kaanelugu kütab endiselt kirgi, mõned III samba investorid ja paljud lihtsalt kõvahäälsed inimesed on arvamusel, et saime hakkama enneolematu julmustükiga. Mida me siis tegime? Me avaldasime avalikud andmed. Ei enamat.

Ja me ei näe endiselt selles midagi halba. On ju pensioni III sammas oma olemuselt maksude optimeerimine ning nende isikute, kes seda riigi pakutavat võimalust vähem tulumaksu maksta, ära kasutavad, avalikustamine ei tohiks küll kellegi huve riivata. Kahjutasu nõudmisest rääkimata.

Tegelikult võiks meie ühiskonnas valehäbi vähem olla. Eriti rahaga seotud valehäbi.

Äripäeva meelest peaksid avalikud olema nii aktsiaseltside kui ka osaühingute omanike, nii fondi- kui ka võlakirjainvestorite nimed, lõppude lõpuks olete teie ju need inimesed, kes riigi majandust ja seeläbi riigi tulupoolt elus hoiavad. Milleks see avalikustamine tegelikult hea on? Tegemist pole ju kellegi isikliku uudishimu rahuldamisega, vaid inimeste huvide ja nende võimalike konfliktide ühiskonnale näitamisega. Näiteks Äripäeva ajakirjanike investeeringud börsiettevõtetesse on avalikud - meie ajakirjanik ei saa lihtlabaselt üht või teist ettevõtet "üles rääkida".

Kuid me läheks veelgi kaugemale - meie meelest peaks avalikud olema ka meie riigis teenitud tulud. Näiteks tuludeklaratsioonid. Meie naabrite juures, nii Soomes kui ka Rootsis on see avalik info, mida meil varjata on?

Rootsis on asi lahendatud lihtsalt - teise inimese tasutud maksude vaatamine on tasuline. Ja inimene, kelle vastu huvi tunti, saab teada, kes on tema maksude elik tulude vastu huvi tundnud. Rootsi maksuamet toob välja suurimad maksumaksjad, ülejäänu pead huvi korral ise uurima. Ja kuuldavasti pole neil mingit suurt ülemaalist elevust sel päeval, kui maksud avalikuks tehakse.

Meil oleks muidugi alul ilmselt suur protest, kuid paari aastaga peaks selle nimekirja eesotsas troonimine auasjaks muutuma. Mida ta tegelikult ju ongi.

Ka peaminister Andrus Ansip on suurema avalikustamise pooldaja, ta ütles mullu ühes oma kommentaaris, et praegused poliitikute majanduslike huvide deklaratsioonid ülearu palju just ei näita. "Majandusliku seisu ja majanduslike huvide kohta ei saa neist praktiliselt mitte mingisugust pilti," nentis peaminister ning lisas, et avalik võiks olla nii deklaratsiooni esitaja kontoseis kui ka kogu teenitud tulu! "Kogutulu peaks olema täiesti avalik ja seda kõigil riigiametnikel, vot see näitaks majanduslikke huve," ütles Ansip ning talle on raske vastu vaielda. Me vaid laiendaks avalikustajate ringi.

Ja kui juba avalikustamiseks läheb, siis kas keegi oskab öelda, miks ei võiks ARK andmed avalikud olla? Kinnisvaraomanike nimed, isikukoodid ja aadressid on avalikud, miks autoomanikud peaks salajas olema?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing