Rikaste TOP: Suhkru toel kerkinud äriimpeerium - Jüri Vips

Aivar Hundimägi 09. detsember 2009, 00:00

Vips on üks mõjukamatest kohalikest kaupmeestest Jüri Käo ja Oleg Grossi kõrval. Sel aastal eristus Vipsi omandusse kuuluv ABC Grupi AS paljudest ettevõtjatest sellega, et lunastas tähtaegselt võlakirjad.

Alustades hulgikaupmehena on Vips ehitanud ilma suurema avaliku kärata suure kaubanduskontserni. Tuntuimaks kaubamärgiks on 20 kauplusega Comarketi poekett. Lisaks müüb ta Eestis Renault' ja Dacia sõiduautosid.

Vips on kuulunud ka pankurite sekka, olles kunagise Forekspanga asutaja, millest erinevate ühinemiste tulemusena sai lõpuks Sampo Pank.

Ta aitas ka sõber Jüri Mõisa pankurikarjääri algusaastatel. Viis Mõisa Moskvas kokku praegu vanglas istuvale oligarhile Mihhail Hodorkovskile kuulunud Menatep Panga juhtidega. Pärast seda kohtumist hakkas Mõis Tallinnasse rajama Menatepi filiaali, kuid hilisem Hansapanga asutaja, siis Eesti Pangas asepresidendina töötanud Heldur Meerits tõmbas ideele kriipsu peale.

Teine ekspankur, Vipsi klassivend Guido Sammelselg on meenutanud, et Vips teenis enne krooni tulekut raha valuutaoksjonitega.

Vips on proovinud kätt ka rõivakaupmehena. 1991. aasta detsembris avas ta Tallinnas Pikal tänval riidekaupluse Vend, mis oli üks esimesi täielikult eraomanikule kuulunud kauplusi Tallinnas. Eraettevõtlusega alustas Vips aga juba 1987. aastal: ta on öelnud, et tol ajal andis eraettevõtlus mingisuguse tulemi ning toona teenitu abil ongi ta oma ABC Grupi üles ehitanud.

Kuigi praegu tuntakse Vipsi pigem jaekaupmehena, siis tegelikult hoidus ta pikka aega jaekaubandusärist, sest ei pidanud seda tulusaks.

Oma hulgifirma Abestock asutas ta 1992. aastal ja üheks põhitegevuseks oli alguses suhkru vahendamine. Vips on öelnud, et ta oli üks väheseid, kes suhkruäri tehes suutis hoiduda aferistide konksu otsa sattumisest. Äri ajamine oli Vipsi sõnul 1990. aastate alguses huvitav, ehe ja ka "natukene räige".

Abestocki aitas aga käima lükata Jüri Mõis, kellele kuulus oma firma kaudu veel 1999. aastal 8,5 protsenti hulgifirma aktsiatest. Mõis nimetab oma investeeringut Abestockki finantstoeks. "Vips on mees, kelle käes raha seisab," on Mõis oma kunagist äripartnerit iseloomustanud.

Abestock tegi ka 1990ndatel aktsiaemissiooni, ettevõte sai ühel hetkel enda käsutusse väga palju raha. Emissiooni aitas korraldada tollane Hansa Investments, kuid emissiooni korraldanud pankurid meedias toimunut millegipärast meenutada ei soovi. Vips on tunnistanud, et kindlasti oleks saanud hangitud raha investeerida paremini.

Valusa õppetunni sai ta 1997. aasta börsikrahhiga, kui ta mõne kuuga mõistis repolaenude varjukülgi ja sai aru, et võib väga kiiresti oma vara kaotada. Börsil toimuv on teda aga ka hiljem tõmmanud ning tema firmad on olnud üpris aktiivsed investorid. Lemmikuteks on sel sajandil olnud Skandinaavia suurfirmade aktsiad.

Comarketi ehk lähipoodide kauplusketi loomise juurde sattus Vips juhuslikult. Selle põhjus oli Spari pankrotistumine, mille asemele tekkiski Comarket. Mõni aasta tagasi võis kuluaarides kuulda, kuidas Vips oma kaupluseketi Leedu VP Marketi omanikele maha müüb. Need jutud pole aga paika ei pidanud ning ta on üks neljast suurest kohalikust ettevõtjast, kes Eesti jaekaubandusturul tegutseb.

Kui Jüri Vips pani oma äriimpeeriumile aluse Ukrainast suhkrut tuues, siis kaks Ukraina hulgikaupmeest veavad Eesti kaudu Ukrainasse santehnikat ja ehitusmaterjali.

Mehed peaksid kuuluma Äripäeva rikaste edetabelisse, kuid jäid sel aastal välja, sest me ei teadnud nende meeste äridest suurt midagi. Tegemist on Oleksandr Gogoli (36) ja Pavlo Adametsaga (37), kellele kuulub Eestis registreeritud ettevõte Solifinance.

Gogoli osaluse väärtuseks firmas Solifinance on 123 miljonit krooni ning sellega oleks ta Äripäeva rikaste TOP 500s 257. kohal. Tema äripartneri Pavlo Adametsa osaluse väärtuseks on 89 miljonit krooni ja see andnuks 361. koha.

Me ei teadnud nendest ettevõtjatest midagi ajani, kui Äripäev kajastas sel sügisel üht suuremahulist rahapesujuhtumit, kus kannatajateks olid just kahele ukrainlasele kuuluv ettevõte.

Solifinance'i enamusaktsionäri Oleksandr Gogoli huvi Eesti vastu näitab see, et ta asutas eelmisel aastal koos poolakast äripartneriga Eestisse veel ühe kaubandusega tegeleva ettevõtte ning sel aastal on asutanud täielikult temale kuuluva firma Citodat Invest. Nende ettevõtete tegemistest saame aimu juba järgmisel aastal rikaste edetabelit koostades.

Solifinance toob kauba Ameerikast, Poolast, Bulgaariast, Saksmaalt ja müüb Eesti kaudu täies ulatuses maha Ukrainas, kus tegutseb tütarfirma Fortunat.

Ettevõtte käive eelmisel aastal oli 1,8 miljardit krooni, kasvades aastaga 9%. Kasumit teeniti eelmisel aastal 14,4 miljonit krooni võrreldes 2007. aasta 29,1 miljoni krooniga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:20
Otsi:

Ava täpsem otsing