10. detsember 2009 kell 21:00

Kõige paremini suhtleb Balti börsidel TEO LT

TEO LT võitis selle tiitli juba kolmandat korda, saades seekord 98 punkti 100st võimalikust.

Tallinna börsi juht Andrus Alber tundis heameelt, et enamiku Eesti börsifirmade keskmised tulemused sel konkursil on Balti keskmisest kõrgemad.

Alber usub, et heade investorsuhetega ettevõtted on pikaajaliselt paremini hinnatud, kuna nende ettevõtete käekäik ja tulevikunägemused on investoritele arusaadavamad. "Vaevalt aga üksikud tiitlid konkreetseid aktsiahindu lühiajaliselt mõjutavad, see ei ole kindlasti selle tunnustuse eesmärk," lisas ta.

Alberi sõnul on parim börsifirma väga lai mõiste, seetõttu ei hinnanud nad konkursil ettevõtete tegevuse kõiki aspekte.

"Me hindasime seda, kui hästi meie börsifirmad oma investoritega suhtlevad - aastaaruanded, kvartaalsed raportid, veebileheküljed, juhtkonna kättesaadavus jms," ütles ta. "Heade investorsuhetega ettevõte ongi see, kes avaldab pidevalt ja piisavalt infot oma käekäigu kohta, kelle juhid on valmis andma kommentaare nii headel kui ka raskematel aegadel, kes peab oluliseks suhelda investoritega regulaarselt ja sisukalt."

NASDAQ OMXi Balti börside presidendi Henrik Elfvingi sõnul ei ole Baltic Market Awards vaid võitjate arengu hindamise konkurss. "Keskmine investorsuhete punktisumma on Balti börsiettevõtetel aasta jooksul kasvanud 6%. Võrreldes aga 2006. aastaga, kui konkurssi korraldati esimest korda, on tõus tähelepanuväärsed 50%," tõi ta näiteks.

Investor, koolitaja ning finants- ja juhtimisraamatute autor Sander Karu ütles, et börsifirmast teevad parima börsiettevõtte head majandustulemused, avatus investoritega suhtlemisel ja usaldusväärne juhtkond. Parima ettevõtte tiitlil on investeerimisotsustele tema sõnul otseselt väike mõju, kuid kaudne mõju positiivse kajastuse kaudu meedias kindlasti on olemas. "Mind see eriti ei mõjuta," lisas ta.

Karu sõnul on uute ettevõtete tulek Tallinna börsile hädavajalik. "Tallinna börs on nagu kodulähedane toidupood, millest võib töölt tulles paki piima osta. Ettevõtteid on vähe, börsi suhtumine väikeaktsionäridesse on halb," ütles ta.

Tallinna börsil võiks Alberi arvates kindlasti rohkem ettevõtteid olla, et investorite valikuvõimalused oleksid suuremad. "Kui võrrelda meie börsifirmade koguväärtust meie majanduse suurusega, siis on see suhtarv oluliselt väiksem kui näiteks arenenud tööstusriikides või ka Aasia arenevatel turgudel," võrdles Alber.

Alber avaldas lootust, et lähema 6-12 kuu jooksul tuleb ettevõtteid juurde.

Mis teeb ühest börsifirmast parima ettevõtte? Minu arvates on seda raske defineerida. Ma tean, et käivad erinevad hinnangud ja see on tiitel, mida mõni ettevõte võib enda juures ka kasutada. See kindlasti midagi näitab, aga kas see investoritele ka midagi näitab… et see on just kõige kasulikum ja turvalisem.

Kuid, eks see tiitel kindlasti mõjub inimestele, iseasi, millist tüüpi investoritele, kellele rohkem ja kellele vähem. Kui see tiitel välja kuulutatakse, siis saab mõelda, et kas olla nõus sellega või mitte, ja arvata, kas oli taas üks mõttetu konkurss.

See on nagu missivalimine - kui leitakse meeldiv naisterahvas, siis kiidaks tulemuse heaks, ja kui mitte, siis kehitaks selle peale ilmselt õlgu.

Autor: Kaisa Tahlfeld

Hetkel kuum