Unised näod Artdepoos

Ragne Nukk 11. detsember 2009, 00:00

Maria Kapajeva on äsja Inglismaal ülikooli lõpetanud fotograaf, kes on jõudnud ka juba Eestis professionaalina töötada.

"Kutsu mind vara" on fotoseeria inimestest, kelle fotograaf on tabanud hetk pärast ärkamist. Need on fotod inimestest, kelle juures kunstnik ööbinud on ning kes on tabatud varahommikuselt unise näoga.

Üldiselt oleme harjunud hommikul esimese asjana oma pilku peeglisse keerama ja oma unist nägu turgutama, mitte kaamerasilma vaatama. Sellest tuleneb vahetu efekti võlu: peaaegu kõikidel fotodel on Kapajeval õnnestunud tabada oma modelli realistlik näoilme.

Intiimsusest ei saa siin üle ega ümber. Kapajeva fotode puhul on see kahetasandiline. Esiteks on inimesi pildistatud nende oma magamistoas, oma voodis, mis on alati isikliku elu üks õrnemaid sfääre. Teiseks on hommikuselt unised näod enamasti nähtavad vaid lähedastele, sõpradele, võõraste eest seda tavaliselt varjatakse.

Maria Kapajeva kirjutab oma fotode kohta, et ta on üritanud talletada inimese ilu ilma igasuguste sotsiaalsete, kultuuriliste või poliitiliste maskideta.

Tõsi, poliitilised vaated, rahvus või haridus on viimane asi, mis magamise või unisusega seostub. Samuti ei ole need kolm vahendid, mis inimesest indiviidi teevad, vaid pigem vastupidi - need lahustavad ainulaadsuse. Inimese unikaalsus ja individuaalsus seisneb milleski muus ning seda miskit näibki Kapajeva püüdvat välja tuua.

Iluga tundub unisel näol vähe pistmist olevat. Ent siiski mõjuvad Kapajeva fotod oma detailivähesuses esteetiliselt, millele annab juurde must-valge teostus. Need unised näod on võluvad oma aususes ja lihtsuses. Viimaks tuleb nende fotoportreede kohta veel öelda, et nad on müstilised.

On vähe inimesi, kes koheselt peale ärkamist ärksad on. Enamik meist viibib vähemalt mõne hetke pärast silmade avamist teatud kummalises, äraolevas seisundis, kus aju üritab tasapisi hakata ümbrust registreerima. Need on üürikesed hetked seletamatu unemaailma ja reaalse elu vahel, mis Maria Kapajeva tabanud on.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing