Siim Sultson • 10. detsember 2009 kell 21:00

Vedaja õigustab Narva järjekorratasu

Indrek Teder saatis eile Narva linnavalitsusele kaks ettepanekut viia määrused põhiseadusega kooskõlla.

"Narva linnavalitsus ei saa oma suva järgi nõuda linna ainuomandis oleva äriühingu kaudu tasu isikutelt, kellel on põhiseaduslik õigus tasuta riigipiiri ületada, ning saada selle pealt tulu," ütles Teder. "On aeg lõpetada selline piiriületajate põhiseadusvastane maksustamine, mille vaidlustamisega on kahetsusväärselt pidanud tegelema kolm õiguskantslerit. Kui Narva ei täida minu ettepanekuid, tuleb ka minul pöörduda põhiseadusvastase olukorra lõpetamiseks riigikohtusse."

Linn tõrjub ummikuid

SCS Logistika tegevjuht Ivo Loide pidas Narvas korjatavat registreerimistasu õigustatuks. "See tasu korjamine on linna väga tark samm nii logistikutele kui ka vedajatele," ütles ta.

Loide sõnul võib see isegi põhiseadusvastane olla, kuid muud alternatiivi ta Transservis-Ni linnaga kahasse pakutavale teenusele ei näe. "Ega siis Indrek Teder pole esimene, kes on selle tasu põhiseadusvastaseks kuulutanud," ühmas Loide.

Tema hinnangul on 200 krooni veoki pealt mingigi korra tagatis, kuid saba tagaosas käib tõepoolest hangeldamine. "Kui linn seda järjekorda ei organiseeriks, valitseks seal kaos, linn oleks autodest umbes. Riik pole ju mingit lahendust pakkunud," heitis ta kivi riigi kapsaaeda.

Transring Tartu OÜ juht Jaak Kivisild peab olukorda Narva piiril mõistusevastaseks. "See järjekord ja kõik seal idapiiril on ebainimlik," oli ta kriitiline igasuguste lisamaksude ja piirangute suhtes.

Vene toll pressib vedajaid

Kuna Venemaal avastasid tollivõimud, et aastalõpu eel on tollitasudest saadud vaid 40%, siis rakendatakse importööride kallal jõuvõtteid, et saaks tasu kätte, ütles Kivisild.

Lahendusena näeb ta elektroonse piirijärjekorra kehtestamist. ERAA on selle küll loonud, kuid Kivisilla kinnitusel see veel ei tööta.

Nüüdseks on Narva piiriületajate maksustamine jõudnud seaduse tasandile, teatas õiguskantsleri kantselei. Riigikogu muutis 26. novembril sel aastal riigipiiri seadust ja sätestas, et sõidukite maanteepiiripunkti sisenemise korraldamise eest piiriületuse ootealal võib võtta tasu. Tasu suuruse võib aga määrata üksnes siseminister. Uus redaktsioon ei ole veel jõustunud.

Indrek Teder kavatseb seaduse jõustumisel ka selle suhtes põhiseaduslikkuse järelevalve menetlust alustada.

Hetkel kuum