Virge Haavasalu • 14. detsember 2009 kell 21:00

Analüütikud: Tallinki laenupuhkus on positiivne

"Laenulepingute muutus on Tallinkile pigem positiivne ning ei saa väita, et firmaväärtus oluliselt nõrgeneks," kinnitas LHV analüütik Sten Pisang. Hullem oleks tema sõnul see, kui ettevõte äkki avastaks, et likviidsus on äritegevuseks liiga väike ja peaks hakkama otsima kiiret ning ilmselt kulukamat finantseerimisallikat.

Pisangi kinnitusel pole Tallinki rahalise seisuga praegu midagi halvasti, kuid keerulised ajad majanduses mõjutavad laevafirmat oluliselt ning laenulepingute muutmine aitab tulevikku kindlustada.

"Isegi kui praegune likviidsuspositsioon on hea, siis vaiksemad kvartalid on alles ees ning on igati mõistlik võimalikele probleemidele enne mõelda, kui need tegelikult kätte jõuavad," sõnas ta.

Laenugraafiku muutus tähendab Pisangi sõnul seda, et Tallink säilitab enda jaoks nõrgematel kvartalitel hea likviidsuspositsiooni ning saab tegeleda oma põhitegevusega, selle asemel et otsida pidevalt lisalahendusi võimalikele likviidsusprobleemidele.

"Tavaolukorras ei ole intresside tõstmine kindlasti hea, kuid praegune olukord ei ole ka päris tavapärane. Kindlustunde eest tuleb maksta," märkis ta.

Evli ettevõtete rahanduse direktori Mikus Janvarsi sõnul tegelevad kõrge võimendusega firmad üle ilma igapäevaselt taoliste muudatuste elluviimisega. "See on igati mõistlik otsus, et Tallink kui kõrge võimendusega ettevõtte kohandab edukalt opereerimiseks halvenenud turuolukorras laenutingimusi," märkis ta.

Tema sõnul parandab see ettevõtte rahavoogu. "Näeme seda kui win-win lahendust, mis on kasulik nii aktsionäridele kui ka laenuandjatele, kuna esimesed säilitavad enda osaluse ettevõttes ning viimased on nõustunud muutma laenugraafikuid, saades vastu kõrgendatud intressimäära," selgitas ta.

Tallinkiga konkureeriva OÜ Viking Line Eesti juhi Inno Borodenko ütlusel on panganduse abi kasutamine laevanduses tavaline. "Siiski ei ole Viking Line seni kasutanud ega palunud pankadelt laenupuhkust," märkis ta.

Tallinki juhatuse liige ja finantsdirektor Janek Stalmeister ütles laupäeval, et laenugraafikuid muudeti, kuna see annab enam kindlust tuleviku suhtes. Laevafirma eesmärgiks oli tema ütlusel tekitada kindlust ja reserve, et eelolev madalhooaeg ja lähitulevik tõrgeteta kulgeks.

Majandusaasta lõpus 31. augustil oli Tallinkil vabu vahendeid umbes 782 miljonit krooni. Selle majandusaasta tagasimakstav osa on Stalmeistri sõnul 939 miljonit, mis on pool varem kokkulepitust.

Ka selliste otsustega kaasnevad ettevõttes tegevused, mis on suunatud efektiivsusele ja kokkuhoiule. Tallink peab intressilisa oma äritegevusest välja pigistama. Laenupuhkuse palumine oli õige, isegi kui seetõttu tõusid intressid.

Vabade vahendite tekkimine on selles majandussituatsioonis tähtsam. Sellised otsused on ikkagi paremad kui maksejõuetus. Aktsionärina ma midagi halba selles ei näe.

Tallink on majanduslanguse ajal hästi vastu pidanud, kuigi puutumata see suurfirmat jätnud pole. Aktsiahinna langus on väga valus, kuid praegu tundub, et stabiilsus on olemas, kuna aktsia püsib juba pikemat aega 5,79-6,10 krooni juures. Kui ettevõte õigesti majandab, loodan väikest hinnatõusu aasta alguses.

Hetkel kuum