BÖRS: Kasahstanis on maapõu moes

Kadrin Karner 15. detsember 2009, 08:17

Kazposti nõukogu sõltumatu direktor Kalle Tarien rääkis reedesel Evli investeerimisseminaril, kuidas tal oli võimalus külastada Kasahstani presidendi eelmist paleed.

"Seal oli hiiglaslik ekraan, kus järgemööda lülitati sisse värvilised tulukesed, mis näitasid maavarade lõikes, kus mida Kasahstanis leidub. Kui juba hakkas tüdimus maad võtma, öeldi, et pooled on veel näitamata."

Londoni börsil on kaks kanget Briti kompaniid, mis tegutsevad valdavalt Kasahstanis. Nendeks on ENRC ja Kazakhmys. Mõlemad on suured kompaniid ja kuuluvad Briti eliitaktsiaindeksisse FTSE 100. Tänavu on Kazakhmysi aktsia suurim tõusja FTSE 100 indeksis, ENRC on viiendal kohal (esimesed seitse positsiooni on hõivanud mäetööstusettevõtted).

Evli valikinvesteeringuna tutvustatud ENRC on Kasahstani rauaühendite ja raua tootja, ühtlasi üks maailma suuremaid rauaühendite tootjaid. Ettevõte on sisenenud ka alumiiniumiärisse ning investeerimisplaaniks on Evli andmetel ligi 6 miljardit dollarit. Ettevõtte tugevuseks on kroomi ja mangaanimaagi tootmine.

2005. aastast Londoni börsil olev Kazakhmys on Kasahstani suurim vasemaagi kaevandaja ja vasekatoodide tootja, kõrvalsaadustena tuleb ka tsinki, hõbedat ja kulda. Sarnaselt ENRCga on kulude tase madal. Ühtlasi on tegemist riigi suurima elektritootjaga, mis annab ligi 20 protsenti elektrist.

Pikemalt loe artiklit tänasest Äripäevast või SIIT! Sisenemiseks vajaliku päevapileti saad osta SIIN! 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. December 2009, 08:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing