Katre Pilvinski • 15. detsember 2009 kell 21:00

Hulk .eu-domeene juba kellegi omad

Nii registreeris veebilehtede loomisega tegelev Royalteam OÜ endale Päevalehe, Õhtulehe ja Äripäeva täpitähtedega .eu domeenid. "Mul on turundus- ja IT-ettevõte, mis pakub veebi-, turundus- ja IT-lahendusi. Seetõttu ma ei jätnud võimalust kasutamata, et registreerida paar huvitavat domeeni," kommenteeris firma omanik Henno Olljum.

Tema sõnul polnud eesmärgiks võõraid domeene kallimalt maha müüa. "Minu huvi on pigem see, et leida mingisugune kihvt lähtekoht ühe meeldiva kliendisuhte arendamiseks ja ühtlasi see domeen kliendile pealekauba anda," rääkis Olljum.

Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandeli sõnul pole äripäev.eu lehele strateegiliselt oluline.

"Meie lugejad teavad meid aripaev.ee kaudu, mistõttu me sel teemal arutelusid praegu vajalikuks ei pea," märkis ta.

Ainsa akrediteeritud .eu-domeenide registripidaja Zone Media OÜ turundusjuhi Rauno Kaisi sõnul juhtub ikka, et võetakse sellise firma domeeninimi, millega registreerijal seos puudub.

Samas lisas ta, et Lääne firmadel seda probleemi pole. "Kui kunagi hakati domeene varastama, siis firmad teadvustasid seda väga kiiresti ja kaitsesid igal turul oma kaubamärgid ära," rääkis Kais.

Domeeni nime saab tema sõnul tagasi nõuda kohtu kaudu. "Kindlasti tasub kõigepealt kokkuleppele saada domeeni omanikuga, kes on domeeni võtnud," lisas ta ja tõdes, et Zone Media poole on sellise probleemiga ka pöördutud.

Kaitstud kaubamärgi korral on enamik lahendeid tema sõnul vaidlustajale positiivsed. "Kuid võimalus antakse ka domeeni omanikul argumenteerida, miks ta selle domeeni on registreerinud," rääkis Kais.

Huvi uute domeenide vastu on tema kinnitusel üllatavalt suur. "Praegu on sadu täpitähtedega .eu domeene registreeritud. Registreerimine läks juba esimestel päevadel suhteliselt hästi käima," ütles ta.

Möödunud reede keskpäevast saavad kõik soovijad endale tippdomeenis .eu registreerida nimesid, mis sisaldavad täpitähti või on kirillitsas.

IT-firma Microlink ostis üheksa aastat tagasi domeeninime microlink.com 215 000 krooni eest.

Varem kuulus aadress USA modemitootjale Microlink Technologies. See aga lõpetas tegevuse ja suvel 2000 jäi domeen vabaks. Enne kui Eesti Microlink jaole sai, jõudis domeeni endale registreerida üks Lõuna-Korea tudeng.

Ostuläbirääkimisi alustati e-kirja teel ning et mitte viidata Eesti Microlinkile, pidas neid Delfi toonane juht Avo Raup. Korealane nuhkis aga Delfi ja Microlinki seose välja ja nõudis 40 000 dollarit. Lõplikuks hinnaks kujunes 12 000 dollarit. Raha viis Seouli kohale Microlinki toonane turundusjuht Antti Aasma. Tehingut vahendas mitu inimest, sest domeenimüüja ise inglise keelt ei osanud.

Hetkel kuum