ÄP fototoimetus • 15. detsember 2009 kell 21:00

Kingsepp ise peab käima paljajalu

Eilse Äripäeva kaanelugu rääkis sellest, kuidas pangajuhid-fondihaldurid ei kipu endale pensioni III sammast tegema. Et nii SEB, Swedbanki, Sampo, Nordea kui LHV pankade juhid pole endale III samba pensionisammast teinud. Vabatahtlik pensionisammas puudub ka Swedbanki, Nordea ja Sampo pensionifondide juhtidel. Swedbanki pensionifondide juht Jelena Fedotova ütles näiteks, et tema on üsna tark ja kogenud, et tema suudab oma raha ise investeerida. Julge avaldus.

Äripäeva meelest näitab see pankade tippjuhtide suhtumist oma pakutavatesse toodetesse. Kas me usaldaksime oma keha eest hoolitsemise perearstile, kelle arvates näiteks vaktsineerimine saatanast on? Jah, oleme kuulnud küll vana mõistujuttu, et linna parim juuksur pole mitte see korraliku soenguga tüüp, vaid hoopis too karvakasvanu, sest keegi pidi ju sellele korraliku soenguga juuksurile soengu tegema, kuid fondijuht, kes ise eelistab muid investeeringuid… Kui tõsiseltvõetav oleks õlletehase direktor, kes teataks, et talle tegelikult õlu ei maitsegi, et ta eelistab tegelikult magusaid roosasid veine? Kas see paneks meid tema toodangut ostma? Vaevalt.

Fondijuht meenutab praegusel juhul veidi isegi nõida Lumivalgekese muinasloost, kes mürgiõuna pakkudes hammustab ise õuna rohelist poolt, kiites samal ajal ubina teist, punast põske. Teadagi, millega see lugu lõppes. Ning mürgist, kaheldava väärtusega võlakirjadest meie pensionifondides on tulnud kahjuks viimase aasta jooksul korduvalt kirjutada.

Tegelikult, suurema empaatiavõime olemasolul võib ju isegi kõrgelt tasustatud ja haritud pangahärrasid mõista - nende sissetulekud võimaldavad niisamagi kõrvale panemist ning nende teadmised-oskused võimaldavad mujale investeerimist, kuid kas või usalduse märgina võiks ju endale oma pangas ühe pensionisamba ka soetada...

Pole midagi parata, pangajuhtide käitumine on märgilise tähendusega. SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing ütleski, et oleks imelik, kui tema SEB Varahalduse töötajana kasutaks pikaajaliseks investeerimiseks mõnda muud lahendust ehk investeerimisriskiga elukindlustust või mõne muu fondivalitseja fondi. "See oleks ebaeetiline ja ebaaus meie klientide suhtes," ütles ta.

Seepärast peakski pensionisammaste investeeringud meie meelest avalikud olema, vähemalt fondi-pangajuhtide investeeringud. Et lihtne inimene saaks vaadata, kuhu investeerimisässad investeerivad. Või millal katkestavad või väljuvad. Usalduse küsimus.

Tulevikku vaadates peaks sambainvesteeringud olema senisest veelgi avalikumad, fondide igapäevased investeeringud võiks olla lausa igaõhtuse seisuga vaatamiseks olla. Või vähemalt oktoobris, mil fondi vahetada saab, võiks fondi sisu kohta värskemat infot saadaval olla kui eelmise aasta lõpu seis.

Autor: ÄP

Hetkel kuum