BÖRS: Mida ostaks Buffet eestlasena?

Katre Pilvinski 18. detsember 2009, 09:06

Paar aastat tagasi analüüsis vähetuntud biotehnoloogia firma 23andMe, kelle üks asutajatest on Google'i looja Sergey Brini abikaasa Anne Wojcicki, Warren Buffetti DNAd. Uuringu tulemusena selgus, et legendaarse investori isapoolsed esivanemad on pärit ilmselt Põhja-Skandinaaviast, emapoolsed aga kas Ibeeriast või Eestist.

Kuna ka Buffetti praegune abikaasa Astrid Menks on rahvuselt lätlanna, ei olegi nii väga võimatu kujutada ette, millistesse meie börsiettevõtetesse investeeriks ta siis, kui ta olekski eestlane.

Aktsiate valikus lähtusin Buffetti õpetaja Benjamin Grahami printsiipidest. Buffett on nimetanud Grahami klassikalise teose, "Intelligentne investor" mäekõrguselt parimaks investeerimisalaseks raamatuks, mis kunagi kirjutanud. Ehkki edaspidi selles loos tsiteerin küll Grahami, käib see paljuski ka Buffetti investeerimispõhimõtete kohta.

Tavalisel väikeinvestoril, keda Graham nimetab kaitsvaks investoriks, on üsna raske investeerimisotsuseid teha. Neile ei sobi pankade ja investeerimisfirmade analüütikute soovitused, sest nende ajahorisont on reeglina maksimaalselt aasta, tihti isegi vähem. Kaitsva investori ajahorisont peaks olema vähemalt viis aastat, milles tulenevalt on ka investeerimiskõlbulikele ettevõtetele seatavad kriteeriumid.

Ülaltoodud tabelis on toodud seitse tingimust, millele tavainvestorile sobiv aktsia vastama peaks. Nagu näha, ei vasta juba dividendide maksmise lühikese ajaloo tõttu nõuetele mitte ükski kohalik ettevõte, sest meie börs on selleks liiga noor. Et mitte pilli lõhki ajada, panin kandidaatide nimekirja siiski firmad, mis on börsil olnud vähemalt 12 aastat ehk sisuliselt börsi algusest.

Ka nimekirja pääsenud kuue ettevõtte (Baltika, Harju Elekter, Merko Ehitus, Norma, Tallinna Kaubamaja ning Viisnurk) aktsia puhul oli vaja teha mööndusi.

Ülaltoodud kriteeriumide põhjal võib öelda, et väikeinvestor võiks üsna julgelt investeerida Merko Ehituse ja Harju Elektri aktsiatesse. Mõlemad on stabiilse kasumi, kasumi kasvu ja dividendide maksjad ning üsna tugeva bilansiga. Merko Ehituse aktsia on ka üsna odav, Harju Elekter siiski kallivõitu.

Tugevate finantsnäitajatega silma paistev Norma aktsia on ka üsna hea dividendimaksja ja odav, aga kasumid näitavad langustendentsi. Ainus põhjus Norma aktsia omamiseks oleks spekuleerida, et ettevõte jagab bilansis oleva raha aktsionäridele laiali.

Tallinna Kaubamaja ning Baltika bilansid on kehvakesed või hullemad, aga Viisnurk ei vasta peaaegu ühelegi kriteeriumile.

Seega on tavalise väikeinvestori jaoks valik Tallinna börsil äärmiselt napp. Nn noortest börsiettevõtetest võiks uurimisväärne olla Tallinna Vesi, millel on tänu ettevõtet monopoolsele seisusele ka investeerimiskriteeriumid mõnevõrra leebemad.

Kui aga Buffetti juurde tagasi tulla, siis paraku on Berklshire Hathaway nii suur, et juhul kui ta isegi oleks huvitatud siia investeerimisest, peaks müügis olema kogu Eesti majandus.

Artikli autor omab Berkshire Hathaway B klassi aktsiat.

Tasub teada
Nn kaitsvale investorile sobivate ettevõtete nõuded on ranged

Warren Buffetti õpetaja Benjamin Grahami seitse kriteeriumi, mida investeerimisotsuse tegemisel jälgida
1. Ettevõte peab olema piisavalt suur. Tingimus on üsna kunstlik, aga meie tingimustes võiks piisavalt suureks ettevõtteks nimetada sellist, mille aasta käive on umbes miljardi krooni kandis.
2. Ettevõte on piisavalt tugev finantsnäitajate poolest. Graham toob ära kaks näitajat - likviidsuskordaja (käibevara/lühiajalised kohustused) peab oleme üle kahe ning pikaajalised võlakohustused ei tohiks ületada nn netokäibevara (käibevara miinus lühiajalised kohustused).
3-4. Kasumi ja dividendide maksmise stabiilsus. Ettevõte peaks olema olnud kasumlik vähemalt viimased kümme aastat ning maksnud dividende vähemalt viimased 20 aastat.
5. Kasumi kasv aktsia kohta peaks olema viimase kümne aasta jooksul vähemalt kolmandik (arvutatakse kolme kümnendi kolme esimese ja kolme viimase aasta keskmise järgi)
6. Mõõdukas aktsia hinna ja kasumi (p/e) suhe. Grahami järgi ei tohiks kolme viimase aasta keskmine p/e suhe olla suurem kui 15.
7. Mõõdukas aktsia hinna ja ettevõtte raamatupidamisväärtuse suhe (alla 1,5).

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2009, 10:55
Otsi:

Ava täpsem otsing