ÄP fototoimetus • 20. detsember 2009 kell 21:00

Intressisoodustuse kaotamine on õige

Rahandusministeerium hakkab kokku panema eelnõu, mis kaotab tulumaksuerisuse kodulaenuintressidelt - uutelt laenudelt tuleva aasta keskpaigast ja juba võetud laenudelt järk-järgult.

Äripäev toetab kodulaenuintressidelt maksusoodustuse kaotamist. Mida vähem maksuerisusi, seda lihtsam ja selgem on seadus ning seda vähem kulub maksumaksjate raha maksu administreerimiseks.

See, et kunagi selline soodustus üldse tehti, oli ilus žest riigi poolt, pealegi ajal, mil hallid pilved Eesti kohalt hajuma hakkasid, ja selleks, et omalt poolt kaasa aidata ka inimeste elamistingimuste parandamisele ning veidi veel tagant utsitada kasvuhoogu koguvat majandust - eeskätte uute elamispindade rajamist.

Praegu vajaks majandus rohkemgi elavdamist, ent praegu ei teeni see soodustus küll seda eesmärki, vastupidi - pumpab veelgi raha väga pingelisest eelarvest välja. Näiteks OECD jt rahvusvahelised organisatsioonid soovitasid juba mitu kuud tagasi sellest soodustusest loobuda.

Riigi seisukohast on tulumaksuerisuse kaotamine seega igati põhjendatud käik - riik võidaks sellega miljoneid kroone. See on toimetuse vinklist ka õigem variant kui riigi tulude suurendamiseks tulumaksu tõstmine, nagu on välja pakkunud opositsioonierakonnad.

Soodustuste tegemise eesmärk saab toimetuse meelest olla eeskätt väikese sissetulekuga inimeste toetamine. Kodulaenuintresside maksuerisus toetab väiksemat, jõukamat osa elanikkonnast. Kuigi buumi ajal tegid pangad väga palju mööndusi laenutingimustes ja laenu said ka need, kelle laenu teenindamise võime piiripealseks jäi ning kellest paljudel on nüüd ka tekkinud laenu tagasimaksmisega probleemid. Soodustuse järkjärguline kadumine ei ole uudis, mis neid rõõmustaks, sest see teeb nende probleemide lahendamise keerulisemaks. Raskemaks läheb ka lastega peredel.

Tõenäoliselt tekitab rahandusministeeriumi kavatsus paksu pahameelt. Õigustatud ootuse printsiip räägib soodustuse kaotamise vastu. Ent olgem ausad - keegi ei soetanud elamispinda laenuga seepärast, et oodata oli tulumaksutagastust, vaid ikka sellepärast, et uut kodu rajada.

Maksumuudatustest tuleb aegsasti teada anda, võtkemgi aega detsembrist 2009 kuni seadusemuudatuse jõustumiseni kui etteteatamisaega, mil saab oma plaane ringi teha. Lastega perede toetamiseks on muud vahendid. Ja laenu teenindamisega kimpu jäänud peavad otsima kompromissi eelkõige oma pangaga.

Sel aastal makstud intressid saab aga ikka järgmise aasta tuludeklaratsioonis 50 000 krooni ulatuses maksustatavast tulust maha arvata. Edaspidine sõltub sellest, kuhu poliitikud piiri tõmbavad.

Autor: ÄP

Hetkel kuum