Aivar Hundimägi • 21. detsember 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Järve Keskuse peremees Vello Kunman

Järve Keskuse peremehe Kunmani äriedu põhjuseks on õnnestunud erastamistehing 1995. aastal, kui ta ostis 19 miljoni krooniga telliseid tootva Silikaadi ja sai kaasavaraks maatüki Tallinnas Pärnu maantee ääres. Tootmine koliti Männikule ja 8 hektari suurusele maa-alale kerkis Järve Keskus, mida hiljem veelgi laiendati.

Kunmani esimeseks äriks oli autokaupu müünud AS Ravor, mille ta pani püsti praeguse Volta ühe omaniku Aivar Reivikuga. Mehed käisid koos ülikoolis ja töötasid hiljem TPIs teaduritena, kuni leidsid huvitavama rakenduse ettevõtluses. Ravori omanike seas ei olnud Kunman pikalt ning asus tegelema valgustite ja elektriseadmete müügiga, hiljem lisandus muu ehituskaup. Ta on olnud tegev ka kütuseäris ja proovinud kätt toidukaupade müügiga.

Riigifirma Silikaat oli Key kaubamärgi all tegutsevate ehituspoodide äripartner ja tõenäoliselt sellest ka tema erastamishuvi.

Kunman ise pole avalikustanud, kas ta läks Silikaati erastama magusa kinnistu pärast või tekkis ostutempli ehitamise idee alles hiljem. Järve Keskuse arendamiseks läks aasta pärast Silikaadi erastamist.

Kunman osales ka Eesti Raudtee erastamisel ja kuulus Urmas Sõõrumaa saunalaval asutatud Raudtee Erastamise Rahva ASi omanikeringi. 2003. aastast alates investeerib ta aga põllumajandusse ja on soetanud mitu farmi, mis kasvatavad vilja ja toodavad piima. Kunman võitis 2007. aastal ilmunud Äripäeva dividendide edetabeli, määrates endale kokku 122 miljonit krooni dividende. Tegelikult pole ta aga suuremat osa sellest veel välja võtnud.

Meedias Kunman esineda ei armasta. Äripäeval pole õnnestunud temaga teha ühtegi intervjuud. Kui ta on pidanud üldse vajalikuks talle saadetud küsimustele vastata, siis on vastused telegrammi stiilis väga lühikesed.

Vähesed korrad, mis me oleme temast kirjutanud, on seotud Järve Keskuse rajamise, rekordilise dividendide määramise ja rikaste edetabeliga.

Kunman on olnud Isamaaliidu rahastaja. On ka väidetud, et tal olid head suhted Rahvaliiduga, kui seda erakonda juhtis veel Villu Reiljan, põhjuseks tema liiva- ja kruusakaevandamise huvid.

Kunmani tundvad inimesed räägivad, et tegemist on rahuliku ja tööka mehega, kes on konkreetse ütlemisega ja juhib ettevõtteid kindla käega.

Kuigi ma pole Kunmaniga ise kunagi kohtunud, siis oleme puutunud kokku tema alluvatega. Nendest jutuajamistest on jäänud mulje, et tegemist on autoritaarse juhiga, kellest ei julge alluvad avalikult rääkida ka pärast töölt lahkumist.

Ainsana on Kunmanit Äripäevas pikemalt iseloomustanud Riigi Kinnisvara praegune juht Jaak Saarniit. Tema väitel on Kunman kaalutlev ega hüppa tundmatus kohas vette. Näiteks mõtles ta pikalt, enne kui otsustas investeerida põllumajandusse. Samuti meeldib talle kõik lepingud ise üle vaadata. Vähe sellest, ta on põllumajandusfarmide ostmise järel ise katsetanud traktoreid ja erinevaid mehhanisme, et olla peensusteni kursis, mis tema ärides toimub.

Hetkel kuum