Tallinlase ostujõud oli 2007. aastal keskmise prantslase omast kõrgem

Raivo Sormunen 23. detsember 2009, 11:04

Keskmise tallinlane lõi sisemajanduse koguprodukti alusel kaks aastat tagasi keskmist prantslast ja ei jäänud väga palju maha soomlastele ja rootslastele.

Statistikaameti poolt eile avaldatud raporti kohaselt toodeti 2007. aastal ühe tallinlase kohta 302 952 krooni sisemajanduse kogutoodangut, mida on kaks kolmandikku Eesti keskmisest enam. Arvestades aga, et Tallinn andis möödunud aastal üle 49% riigi SKP-st jäi pealinnast väljaspool elavate elanike keskmiseks toodanguks elaniku kohta vaid 131 465 krooni.

Kuna Eurostati andmeil oli 2007. aastal Eesti sisemajanduse kogutoodang ostujõu pariteedi alusel 68 protsenti Euroopa Liidu keskmisest võib tõdeda, et keskmise tallinlase ostujõud ulatus paar aastat tagasi liidu keskmisest113 protsendini.
See oli parem näitaja kui Prantsusmaal (109% EL-i keskmisest) ja vaid veidi nõrgem Soomest ja Rootsist (vastavalt 116 ja 122 protsendi EL-i keskmisest).

Kuna viimase kahe aasta jooksul on Eesti sisemajanduse kogutoodang langenud ligi 18 protsenti võib hetkel olla Tallinnas sama kõrge elatustase SKP alusel kui Euroopa Liidus keskmiselt.

See, et rikkus koguneb läbi suurfirmade peakontorite linnadesse on loomulik igal pool maailmas. Eriti ilmne on see riikides, kus pealinnas elab suur hulk elanikkonnast.

Näiteks on välja arvestatud, et New York annab peaaegu kümnendiku USA sisemajanduse kogutoodangust, kuid samas elab suurlinnas kõigest kaks ja pool protsenti Ühendriikide elanikkonnast.
Tallinnal võib paralleele tõmmata Buenos Airesega, kus elab kolmandik Argentiina elanikkonnast, aga mis annab 63% riigi sisemajanduse kogutoodangust.

Kõige rikkamaks linnaks maailmas oli SKP poolest 2008. aastal Tokio, mille kogutoodang ulatus OECD andmeil ligi 1,5 triljoni dollarini.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. December 2009, 16:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing