Ungari vähendab laenude tagatismäärasid

Romet Kreek 28. detsember 2009, 18:53

Ungari valitsus kehtestas pankadele maksimaalsed tagatismäärad, et kaitsta laenuvõtjaid ja iseäranis neid, kes on välisvaluutas laenu võtnud, vahendas Bloomberg.

Laenusumma ei tohi forindilaenude korral ületada 75 protsenti kinnisvara või auto väärtust, teatas Ungari valitsus. Eurodes, milles on 60 protsenti Ungaris välja antud laenudest, ja teistes valuutades ei tohi laenu summa ületada 45 protsenti tagatise väärtusest. Autolaenude puhul ei tohi auto olla vanem kui seitse aastat ja laenu kestvus ei tohi ületada seitset aastat.

Forint kukkus märtsis euro suhtes rekordmadalale, pannes sellega teistest laenuvõtjatest halvemasse olukorda 1,7 miljonit valuutalaenu võtjat.

„See pani perekonnad väga raskesse olukorda,“ teatas valitsus. „Valitsuse eesmärk on kaitsta välisvaluutas laenu võtnuid nii palju kui võimalik.“

Pangad peavad kehtestama eraisiku laenudele ka kuumaksete laed. Kui laenuvaluutaks on euro, on laeks 80 protsenti ning kõigis teistes välisvaluutades 60 protsenti.

Reeglite mõju saab näha tuleval aastal, kuna nõudlus eluasemelaeude järele on majanduse 18aasta halvima olukorra tõttu niigi vähenenud, ütles Concorde Securitiese analüütik Attila Gyurcsik.

„Reeglid aeglustavad eluasemelaenude andmist ja võivad olla negatiivsete mõjudega OTP Bankile, kui need jäävad kehtima pikaks ajaks,“ lisas Gyurcsik.

Eluasemelaenude ja autolaenude laenulimiidid jõustuvad 1. märtsist. Pankadel on aega eraisikute laenudele piirangute kehtestamisega juunini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. December 2009, 19:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing