19. mai 2010 kell 20:03

IMF soovitab Jaapanil kulusid kärpida

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) soovitas Jaapanil hakata piirama enda massiivset eelarve defitsiiti alates järgmisest aastast.

Fondi sõnul tuleb Jaapanil tõsta tarbimismaksu võitlemaks enda võlaga. Hetkel on Jaapanil võlge koguni 230% enda sisemajanduse koguproduktist, mis on üks suurimaid maailmas, vahendab BBCNews.

IMF sõnas, et Jaapani majandus on taastumas ning see lubab riigil hakata rakendama erinevaid võlavähendamise meetodeid. Valuutafondi hinnangul tuleb Jaapanil lisaks maksumuudatustele saada kontrolli alla enda kulutused.

"Vajadus varajaste ja õigete rahanduspoliitiliste muudatuste tegemiseks on ülimalt tähtis, kuna kogu maailmas on avaliku sektori kulutused põhjaliku läbivaatluse all,“ sõnas IMF-i ametnik John Lipsky.

Nagu enamik arenenud tööstusriike, nii on ka Jaapan suunanud hulgaliselt raha enda finantssüsteemi, vältimaks veelgi suuremaid kahjusi. IMF-i hinnangul on selline tegutsemine aidanud turge stabiliseerida ning toetanud majanduse taastumist.

Jaapani valitsus on maadelnud enda riigi majanduse laienemisega viimased 20 aastat ning maksutulude suurendamine on osutunud äärmiselt keerukaks. Hetkel on Jaapani majandus taas kasvamas ning IMF ennustab käesoleva ja tuleva aasta SKP kasvuks 2%.

Jaapani üks probleeme on praegu tarbijate soovimatus kulutada raha, kui riigis valitseb deflatsioon. Antud probleemi on Jaapani Keskpank võtnud sihiku alla ning IMF-i hinnangul hakkab järgmise aasta lõpus taas inflatsioon Jaapanisse tagasi hiilima.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum