Katre Pilvinski • 24. mai 2010 kell 18:55

Välisinvestorid ootavad haridusasutuste toetust

Investorid muretsevad, et neil pole Eesti rohkem kui 100 000-pealisest töötute armeest inimesi võtta, kelle toel eksporti kasvatada, rääkis Eesti Välisinvestorite Nõukogu (FICE) tänavusel kohtumisel peaminister Andrus Ansipiga.

Taani-Eesti kommertskotta ja selle kaudu FICEsse kuuluva Consulting OÜ juht Jens Christiansen lausus nõukogu ja peaministri kohtumist kommenteerides, et välisinvestorid tagavad praegu 60-70% Eesti ekspordist ning seetõttu oleks ka loogiline, et nende häält võetakse kuulda.

Christianseni sõnul on praegu Eesti üheks suurimaks probleemiks töötus ning see, et töötutel pole nende palkamiseks vajalikke oskusi. "Oskuste puudumine on karjuv probleem ning tegelikult ka ekspordi ning investeeringute kitsaskoht. Siin oleks lahenduseks koostöö tööstuste ning haridusasutuste vahel," rääkis ta. "See võib tunduda must-valge lahendusena, kuid investorite arvates koostöö tööstuste ning haridusasutuste vahel ei tööta."

Christiansen ütles, et välisinvestorid ootavad haridusaustustelt tööstusele rohkem toetust. "Oskustööliste puuduse probleemi tunnetan iga päev oma töös, konsulteerides nii Eesti kui Skandinaavia firmasid. Siin tahavad olla kõik juhid, kuid see pole see, mida Eesti vajab. Tegelikkuses oleks oskustööline olla palju väärtuslikum," leidis mees.

FICE toetab valitsuse praegust majanduspoliitikat, uut tööseadust, pensioniea tõusu, ranget eelarvepoliitikat ning teisi jõupingutusi, mis on euroalaga liitumise nimel tehtud, rääkis Äripäevale FICE esimees Martin Breuer.

Samas on oluline tööjõu oskuste vastavusse viimine tööstuse vajadustega. Haridusprogrammid ning parem koostöö haridusasutuste ja tööstuse vahel võivad mängida olulist rolli, samuti mõjuks see soosivalt tööpuuduse vähendamisele, märkis Bauer.

FICE käib Eesti peaministri jutul regulaarselt kord aastas. Dialoog on informatiivse ja konsulteeriva iseloomuga.

Hetkel kuum