Indrek Kald • 27. mai 2010 kell 14:27

Prantsuse peaminister: imetlen Eesti pingutusi

Imetlen pingutusi, mida Eesti on olukorra parandamiseks teinud, ütles Prantsuse valitsusjuht Francois Fillon täna Eesti peaministriga kohtudes.

Fillon õnnitles Eestit Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD)  liitumise kutse saamise puhul ning avaldas tunnustust pingutustele, mida Eesti on aastate jooksul selle nimel teinud. Ta lisas, et ka praeguses raskes majandussituatsioonis on Eesti suutnud probleemidega edukalt toime tulla.

"Imetlen neid pingutusi, mida Eesti on olukorra parandamiseks teinud," ütles Prantsuse valitsusjuht peaminister Ansipile täna Pariisis, teatas Eesti valitsuse pressibüroo.

Ansip märkis, et OECDga liitumine nagu ka euroalaga ühinemine on olnud Eesti viimaste aastate kaks peamist eesmärki. "Hindame kõrgelt OECD analüüse ning soovitusi," ütles ta. "Nendel on riigi arengu seisukohalt suur praktiline väärtus," lisas Ansip.

Rääkides Eesti kavandatavast liitumisest euroalaga, tänas Ansip Prantsusmaad toetuse eest. Peaminister ütles, et seda eesmärki on aidanud lähemale tuua Eesti konservatiivne eelarvepoliitika, millest valitsus ei loobu ka tulevikus.

Fillon kinnitas Prantsusmaa soovi näha Eestit euroala liikmete hulgas. "Soovime, et Eesti oleks kaasatud aruteludesse, kuidas eurotsoonis edasi minna," ütles ta. "Pole kerge omada ühist raha, kui riikidel on eelarvepoliitikas, pensionite osas ning konkurentsivõime küsimustes mitmeid erinevusi. Meil on vaja rahandus-, majandus- ning sotsiaalpoliitikate lähenemist," rääkis Prantsusmaa valitsusjuht.

Ka Ansip tõdes, et Euroopa Liidu liikmesriikide vahel on vajalik suurem eelarvepoliitikate koordinatsioon.

Prantsusmaa ja Eesti suhteid hindasid peaministrid headeks. Neid iseloomustavad aina suurenev kaubavahetus, prantsuse ärimeeste aktiivne tegevus Eestis, koostöö kaitsevaldkonnas ning sisukad kultuurialased sidemed.

Kohtumisel tuli jutuks ka uue, IT-süsteemide operatiivjuhtimiseks mõeldud ameti võimalik asukoht. IT-ameti asukohamaaks kandideerivad vaid Prantsusmaa ja Eesti. "Usume, et oleme pakkunud lahenduse, mis on hea nii Prantsusmaale, Eestile kui kogu Euroopale," ütles Ansip.

Eesti peaminister viibib Pariisis seoses OECD ministrite kohtumisega. Täna õhtul toimub seal pidulik tseremoonia, millel antakse Eesti, Sloveenia ja Iisraeli peaministritele üle liitumiskutse organisatsiooniga ühinemiseks.

Hetkel kuum