Sirje Rank • 7. juuni 2010 kell 9:32

Merkel otsib kümmet miljardit eurot

Saksamaa valitsus on kogu nädalavahetuse lihvinud kärpekava, mis peaks kujundama riigi poliitikat mitme järgneva aasta jooksul.

Eesmärk on leida kärpekohti aastas kuni 10 miljardi euro suuruses summas, vahendas agentuur Bloomberg.

Enne kohtumise algust rõhutas kantsler Angela Merkel taas, et Euroopa võlakriis ei jäta valikut – euro stabiilsuse kindlustamiseks tuleb eelarvekulusid kokku tõmmata. „Ei ole liialdus väita, et see valitsuse koosistumine annab Saksamaale olulised suunised eelolevateks aastateks, aastateks, mis saavad olema otsustavad,“ ütles Merkel.

Merkeli valitsus kärbib eelarvedefitsiiti ning ärgitab ka teisi Euroopa riike seda eeskuju järgima, et tuure võttev võlakriis kontrolli alla saada. Kärped riskivad aga veelgi vähendada Merkeli valitsuse populaarsust, mis on löögi all Saksamaa 148 miljardi euro suuruse panuse pärast Euroopa kriisiabi meetmesse, ning süvendada vastuolu USA valitsusega – läinud nädalal ärgitas USA rahandusminister Timothy Geithner Euroopa kaubandusülejäägiga riike koduturul nõudlust ergutama, et aidata kaasa maailmamajanduse toibumisele.

Merkeli jaoks on kaalul Saksamaa enda usaldusväärsus, kuna pidevalt nõutakse teistelt riikidelt eelarvedefitsiitide kontrolli alla saamist. Saksamaa eelarvedefitsiit kasvab prognoosi järgi tänavu 5,5%-le SKPst, mis jääb küll kaugele maha Kreeka ja Suurbritannia eelarvedefitsiidist, kuid ületab ikkagi pea kahekordselt euroalal lubatud 3% piiri.

Kokkuhoiukavas on kaalumisel maksude tõstmine, sotsiaalkulutuste ja töötu abirahade kärpimine ning 10 000 töökoha kaotamine riigiteenistuses. Oluliselt võivad väheneda ka Saksamaa kaitsekulud – tabusid ei ole, teatas läinud nädalal riigi kaitseministeerium. Kokku tahab Merkeli valitsus 2013. aastaks kokku hoida 30 miljardit eurot.

New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini arvab, et Saksamaa peaks kärpimise asemel praegu pigem palku tõstma ja rohkem kulutama.

„Saksamaa saab endale täiendavat stiimulit lubada mitte üksi sel, vaid ka tuleval aastal,“ ütles Roubini läinud nädalal Itaalias toimunud konverentsil. Saksamaa avaliku sektori võlg on väiksem kui euroala perifeerias ning euro langus muudab Saksamaa ettevõtted „hüper-konkurentsivõimeliseks“, ütles Roubini. „Saksamaa võib endale lubada veidi kiiremat palgatõusu, et stimuleerida mitte üksi eksporti, vaid ka siseturu nõudlust ning sellega nõudlust Euroopa ja euroala kaupadele,“ ütles ta.

 

Hetkel kuum