Sirje Rank • 16. juuni 2010 kell 8:05

Prantsusmaa tõstab pensioniõiguslikku iga

Prantslastel tuleb edaspidi pensionile saamiseks kaks aastat kauem töötada ning rikastel kõrgemaid makse maksta, et Prantsusmaa pensionisüsteemi eelarve defitsiidist välja tuua, teatas täna riigi valitsus.

Valitsuse kava järgi kasvaks pensioniõiguslik iga praeguselt 60 aastalt aastaks 2018 62 aastale, teatas tööminister Eric Woerth. „Kauem töötamisest pole pääsu,“ ütles minister, viidates sarnasele suundumusele kogu Euroopas.

Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy loodab, et reform aitab rahustada närvilisi investoreid ning säilitada riigi tipptasemel AAA reitingu, kirjutas Financial Times.

Reformi järel on prantslased jätkuvalt Euroopas ühed esimesed, kes pensionile pääsevad. Saksamaa plaanib pensioniõigusliku ea tõsta 67 aastale ning Suurbritannia ja Itaalia 65 aastale.

Lisaks avalikustas Prantsusmaa valitsus täna maksutõusud – tõusevad kapitalitulu ja investeeringutest saanud tulu maksud ning kõige kõrgema tulumaksumääraga maksustatud elanikel tuleb edaspidi veel protsendi võrra kõrgemat maksu maksta.

2010. aastal on Prantsusmaa pensionisüsteemi defitsiit hinnanguliselt 32 miljardit eurot. Pensioniea tõstmisest säästab riik aastaks 2018 19 miljardit eurot ning saab maksude tõusust tuleval aastal täiendavat tulu 3,7 miljardit eurot.

Prantsusmaa ametiühingud on pensioniõigusliku ea tõstmisele ägedalt vastu ning lubavad sügisel, kui reformikava parlamenti jõuab, suuri streike.

Hetkel kuum