Sirje Rank • 17. juuni 2010 kell 6:41

Slovakkia võib pidurdada euroala kriisifondi loomist

Slovakkias valimiste järel ilmet võtva uue valitsuse poliitikud on teatanud, et ei kavatse osaleda Kreeka toetuseks kokku pandud 110 miljardi euro suuruse abipaketi rahastamises.

Lisaks võib Bratislava jätta allkirjastamata kokkuleppe 750 miljardi euro suuruse abifondi loomiseks euro toetuseks, mis riskib kogu abimehhanismi külmutada, kirjutas võrguväljaanne EUObserver.

„See oleks suur löök nii abimehhanismile kui euroala võimalustele oma liikmeid toetada,“ ütles väljaandele üks euroametnik. Mehhanismi käivitamiseks on ametniku sõnul vajalik kõigi 16 euroala riigi allkiri.

Slovakkia ametist lahkuv valitsus jättis selle kuuma kartuli järgmisele valitsusele, kuna ELi abipakett oli üks kesksemaid teemasid Slovakkias äsja toimunud valimistel.

Konservatiiv Iveta Radicova, kellest saab tõenäoliselt uus peaminister, iseloomustas 750 mld euro suurust abipaketti valimiskampaania ajal kui „ohtlikku ning halvimat võimalikku lahendust“.

Teisipäeval kordas ta, et on vastu sellele, et Slovakkia osaleks Kreeka toetamises.

„Olukorras, kus meil tuleb tegeleda üleujutustega, kus meil ei ole piisavalt vahendeid ning ELi abivahendite kasutamine on puudulik … suuname oma ressursid eelkõige üleujutuste tagajärgede likvideerimiseks ja nii ma seda asja Brüsselis ka esitlen,“ ütles ta.

Slovakkia osa kolmeks aastaks Kreekale koostatud abipaketis oleks 816 miljonit eurot.

Hetkel kuum