18. juuni 2010 kell 19:08

Hiina: käed eemale jüaanist

Järgmine nädal toimuva G20 tippkohtumise eel on meeleolud pingestumas, kui USA survestas täna Hiinat laskma jüaani kurssi vabaks.

26.-27. juunil Torontos toimuval maailma liidrite kohtumisel on riikidel raske hoida majanduskriisiga tekkinud ühtsust, vahenda Reuters. Maailmamajanduse taastumisel on aga taas erinevad osapooled rõhutamas enda huvide tähtsust.

Ühendriikide president Barack Obama läkitas täna enda G20 riikide kolleegidele kirja, milles keskendus Hiina valuutapoliitikale ning võlakriisist räsitud Euroopa eelarvekärbetele.  

Hiina aseväliminister Cui Tiankai, kes vastutab G20 tippkohtumise ettevalmistuste eest, ütles, et „jüaan on Hiina valuuta, seega ma ei leia, et antud teemat peaks arutama rahvusvahelisel tasandil“.

Dollar on hiinlaste poolt viimased kaks aastat võrdsustatud ligikaudu 6,83 jüaaniga, et aidata enda eksportööre finantskriisi tingimustes. Mitmed läänemaailma analüütikud leiavad, et hiinlaste valuuta on dollari vastu kuni 40% alaväärtustatud.

Obama on sattunud mitmete ametivõimude ja poliitikute poolt kriitikatule alla, kes süüdistavad presidendi administratsiooni liialt „pehmes“ suhtumises. President Obama sõnas tänases kirjas, et ujuva kursiga valuutad on maailmamajanduse aktiveerimiseks hädavajalikud, tehes otsese viite jüaanile. Siseriiklikult on paljusid ärritanud ka presidendi administratsiooni venitamine valuutaraportiga, mis pidi ilmuma juba aprillis, mistõttu süüdistatakse Valget Maja venitamises.

Valge Maja pressiesindaja sõnul oleks maailmas parem olukord, kui Hiina omaks vaba valuutakurssi ning lisas, et valuutaraport saab avalikuks pärast G20 kohtumist.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum