Sirje Rank • 22. juuni 2010 kell 12:44

Briti eelarve: ettevõtte tulumaks väheneb, käibemaks tõuseb

Täna esitles Suurbritannia rahandusminister George Osborne uue valitsuse säästukava, mis peab vältima Euroopa võlakriisi levikut Suurbritanniasse.

Eesmärk on aastaks 2015 strukturaalsest eelarvedefitsiidist jagu saada – ehk defitsiidist, mida majanduskasvu taastumine ära ei kata.

„See on vältimatu eelarve,“ ütles Osborne täna Briti parlamendis kulukärbete ja maksutõusude kava tutvustades. „Selle eelarve järgi tuleb kõigil oma panus anda.“

„Me teeme seda õiglaselt, kaitstes lapsi ja pensionäre ning tagades, et suurima panuse annavad kõige jõukamad. See tähendab ettevõtlusele hoo sisse saamist, kuna uued töökohad loovad ettevõtted, mitte valitsus,“ ütles Osborne.

Ettevõtluse ergutamiseks kärbib valitsus ettevõtte tulumaksu, et teha Suurbritanniast kõige konkurentsivõimelisema maksurežiimiga arenenud tööstusriik. Ettevõtte tulumaks alaneb järgmisel neljal aastal igal aastal ühe protsendipunkti võrra, et kärpida praegune 28%-ne maksumäär 24%-le.

Tulude suurendamiseks kehtestab valitsus pangamaksu, millest oodatakse aastas laekuvat 2 miljardit naela. Käibemaks tõuseb tuleva aasta algusest 17,5 protsendilt 20%-le - senine maksumäär on olnud Euroopas üks madalamaid.  Tõusevad ka õlle-, veini- ja tubakatoodete aktsiisid.

Kärbete poolel näeb Osborne’i eelarve ette avaliku sektori töötajate palga külmutamise kaheks aastaks. Samas ei lõika valitsus ära olulisi infrastruktuuri investeeringuid.

Vaesema elanikkonna jaoks suurendas valitsus maksuvaba miinimumi – sellega vabaneb tulumaksukohutusest 880 000 inimest.

 „Valitsus peab majanduskasvuga väga ettevaatlik olema ja kärbetega mitte päris pööraseks minema,“ ütles Bloombergile Goldman Sachsi peaökonomist Jim O’Neill. „On üsna ilmne, et USA ei vaata hea pilguga seda, mida Suurbritannia ja teised riigid Euroopas  praegu teevad.“

Suurbritannia eelarvedefitsiit, mis mullu küündis 11%-le SKPst, on osakaaluna SKPst G20 riikide seas suurim.

Reitinguagentuur Fitch hoiatas nädalapäevad tagasi, et kui Suurbritannia valitsus oma kulusid ei kärbi, võib riik oma tipptasemel AAA reitingust ilma jääda.

 

Hetkel kuum