Silvia Kruusmaa • 25. juuni 2010 kell 8:47

Savisaar: Tallinn on Ansipi valitsust püsti hoidnud

Edgar Savisaarel jagub kiidusõnu Tallinna arengutele ning ta usub, et Tallinn on kogu Eestit järjel hoidnud.

„Mõelge, mida see oleks tähendanud, kui ka Tallinna majandus oleks kokku varisenud, kui ka Tallinn oleks sellel pankrottide rekordaastal püsiva maksejõuetuse seisu sattunud,“ vahendas Raepress Savisaare sõnu majanduskonverentsil „Tallinna roll Eesti-Vene majanduse ja transpordi suhetes“ peetud ettekandes.

Savisaare sõnul on Tallinn ka Ansipi valitsust püsti hoidnud ning inimeste peale mõeldes  majanduskriisi üleelamisi leevendanud. „Ehituskraanad linna kohal, nii palju nagu neid võib näha, on just munitsipaalehitustel,“ jätkas Savisaar linna kiitmist.

Linnapea rõhutas, et Tallinna võimet ka rasketes majandusoludes toime tulla tõestab ka äsja kinnitatud positiivne lisaeelarve, kusjuures Tallinn suutis positiivse lisaeelarve kokku panna omaenda jõududega, enda positiivse majandamise tulemusena ja võttes vastu õigeid majandusotsuseid. Suur osa lisaeelarve tuludest tuleb dividenditulust, vähenevad kohalikest maksudest ja lõivudest kavandatud tulud.

Linnapea sõnul on Tallinna suurim probleem tööpuudus. „Selle leevendamiseks oleme loonud üle 2000 sotsiaalse töökoha ühistranspordis, kommunaalmajanduses ja ka sotsiaalvaldkonnas,“ ütles Savisaar.

Tallinnal on plaanis käivitada süsteemne, laiaulatuslik programm inimeste välismaalt Eestisse tagasi toomiseks. Tallinn tahab pakkuda inimestele tööd, karjääri, sotsiaalset turvalisust, kultuurilist keskkonda ja kõike muud eluks vajalikku just Eesti pealinnas.

„Tallinn on andnud olulise panuse Eesti ettevõtluse arendamisse. Lisaks kahele olemasolevale kavandame juba uusi tööstusparke Suur - Sõjamäele ja Väo karjääride alale. Loodetavasti leiavad seal sobiva koha ka SRÜ riikidest Euroopa turule pürgivad ettevõtted,“ rõhutas Savisaar.

Logistika, transpordi ja transiitkaubanduse valdkonnas suudab Tallinn pakkuda Savisaare sõnul konkurentsivõimelist teenust ka naaberriikidele, sh. Venemaale.

„Venemaa poolelt vaadates on Eesti ja Tallinn aken Euroopasse, siitpoolt aga on Peterburi uks Venemaale. Tallinnast Peterburgi on 330 km ja Peterburgist Moskvasse 650 km. Eesti asend on kaubavedudeks raudteel logistiliselt väga hea ning transiidi osas võiksime tagada suurte kaubavoogude liikumise nii idast läände kui ka vastupidi. Viimaste aastatega on aga Eesti Raudtee kaubakäive drastiliselt langenud. Madalseis ei tulene üksnes majandussurutisest,“ tõdes Savisaar.

Savisaar rõhutas, et Tallinn on viimastel aastatel hoolimata külmunud majandussuhetest vastastikuste kultuuri- ja äridelegatsioonide vahetusega eeskätt Moskva ja Peterburiga kontakte hoidnud. „Kui riigid ei saa või ei soovi koostööd teha, siis võivad ja isegi peavad seda tegema linnad,“ ütles Savisaar.

Hetkel kuum