Silvia Kruusmaa • 28. juuni 2010 kell 9:22

UniCredit: Venemaa ja Eesti majanduste kohanemine on märkimisväärne

Kesk-ja Ida-Euroopa (KIE) riigid on majanduskriisiga võrdlemisi hästi toime tulnud ning tõestanud, et aasta tagasi laialt levinud pessimism oli liialdatud.

KIE majanduskasvu prognoos ( 3,1%) on oluliselt suurem Lääne-Euroopast (1%).

Kesk-ja Ida-Euroopa riikide majandusnäitajad on taastumas ning UniCrediti majandusanalüütikud on tõstnud piirkonna majanduskasvu prognoosi 2,8%-lt 3,1-%-ni. Kriisist on hästi väljumas Türgi, Venemaa ja Slovakkia, samas jäävad Horvaatia ja Bulgaaria majanduskasvu näitajad jätkuvalt negatiivseks. Seega on regioonis oodata kahekiiruselist taastumist. Majanduse kosumist võivad ohustada  riikide võlakriisist põhjustatud  pinged euroala finantsturgudel, teatas pank.

Vaatamata  erinevustele KIE riikide majanduste taastumise kiiruses on peamised tööstustoodangu ja ekspordi näitajad tõusutrendis. Eriti häid taastumise märke on näha Venemaal ja Eestis, mis viitavad riikide majanduste kasvupotentsiaalile. Kasvav nõudlus Aasias ja Lääne-Euroopas on võtmeteguriks KIE riikide tõusule naasmisel ning eelis on riikidel, mis on avatumad ja paindlikumad globaalse kaubandustsükli osas.

UniCredit Bank Eesti juhi Taavi Lauri sõnul tundub riikide suurust arvestades Venemaa ja Eesti kasvupotentsiaali esile toomine nagu spordis raskekaalu ja sulgkaalu võistlejate võrdlemine.“Siiski on tähenduslik, et Euroopa poolt on väikese Eesti potentsiaali märgatud. Peaasi, et me oma potentsiaali riikide tihedas konkurentsis suudaksime ära kasutada ning muutuksime Skandinaavia allhankemaast rohkem Euroopa peatöövõtjaks,“ ütles Taavi Laur.

Tulenevalt valitsuste säästukavadest ning kõrgest tööpuudusest on tarbimine jätkuvalt madalal tasemel ka järgmise kolme kuu jooksul. Uute laenude väljastamine on samuti nõrgapoolne ning kriisieelne palgakasv ei ole taastumas. Seega sisenõudluse ja jaekaubanduse kiiret taastumist oodata ei ole ning majandust veab tõusule eksport ja ettevõtlussektor.

Riikide sisenõudluse osas on  oodata laiaulatuslike infrastruktuuri rajamise programme. Näiteks Poola ja Ukraina on valmistumaks jalgpalli Euroopa meistrivõistluseks aastal 2012, Venemaa Sotši Olümpiamängudeks aastal 2014. Eeltoodu aktiviseerib ehitussektorit ning aitab paremini toime tulla kinnisvara- ja ehitussektori mulli lõhkemisega. Kokkuvõtvalt on KIE jätkuvalt oluline Euroopa kasvumootor, mis on tasapisi majanduskriisi järgselt taastamas oma usaldust.

Rahvusvaheline panganduskontsern UniCredit Group tegutseb 22 riigis ja omab esindusi veel 27-l turul, kus tal oli 2009. aasta lõpu seisuga kokku umbes 9800 harukontorit ning üle 165 000 töötaja. UniCredit on umbes 4000 harukontoriga turuliider Kesk- ja Ida-Euroopas. Grupp tegutseb Aserbaidžaanis, Bosnia ja Hertsegoviinas, Bulgaarias, Eestis, Horvaatias, Kasahstanis, Kõrgõzstanis, Leedus, Lätis, Poolas, Rumeenias, Serbias, Slovakkias, Sloveenias, Tšehhi Vabariigis, Türgis, Ukrainas, Ungaris ja Venemaal.

Hetkel kuum