Sirje Rank • 5. juuli 2010 kell 7:23

Rootsi valitsus valimiste eel: maksukärpeid rohkem ei tule

Rootsi suurim valitsuspartei – Moderaadid – läheb sügisestele valimistele vastu lubadusega, et lähiajal uusi maksukärpeid oodata ei ole.

Aastaks 2011 me rohkem maksukärpeid ei luba,“ ütles Rootsi peaminister ja Moderaatide juht Fredrik Reinfeldt nädalavahetusel Gotlandil poliitikute, ettevõtjate ja analüütikute iga-aastasel diskussioonifoorumil Almedalsveckan.

Reinfeldt kordas, et Rootsi majandus on Euroopa riikide seas parimas korras, kuid et teiste võlakoorma all riikide probleemid ja kärpekavad ei jäta puudutamata ka Rootsit. „Sel põhjusel rõhutan ma puhvri vajadust,“ ütles Reinfeldt agentuuri TT vahendusel.

See manööverdamisruum, mis eelarves on, tuleb aga kasutada sotsiaalkindlustussüsteemi kõige olulisematele osadele – haridusele ja tervishoiule.

Olulisim teema valimistelk on Reinfeldti sõnul tööhõive. „2010. aasta valimistel pakume me valijatele võimalust hääletada Rootsi ainsa tööpartei poolt,“ ütles Reinfeldt, pidades silmas Moderaatide aktiivseid tööturumeetmeid, mis muudavad töötamise töötu abirahast elamisest kasulikumaks.

„Minu jaoks on need valimised, kus tähtsaim küsimus on hõive, ning alus selleks kord riigi finantsides,“ ütles Reinfeldt.

„Me oleme ajanud poliitikat, mis teeb töötegemise tulusamaks ning palkamise odavamaks. Lisada tahame ressursse tööturu vajaduste paremaks vastavusse viimiseks tööjõu pakkumisega,“ ütles Reinfeldt.

Reinfeldt nentis, et Moderaatide partei tahab edaspidi siiski maksukärpeid jätkata – kuid see on mõeldav alles pärast 2011. aastat. „Kui maksupoolel on ruumi, siis on esmane prioriteet tulumaksu kärpimine,“ ütles Reinfeldt.

Reinfeldt nentis, et ei mõista, kuidas saab opositsioon majanduse praeguses olukorras valimistele minna maksude tõstmise loosungiga. „Pühendan kogu oma energia sellele, et peatada punaroheliste parteide maksutõusu plaanid,“ ütles Reinfeldt.

Opositsioon on lubanud ka valitsuse lubadused sotsiaalsfääris vähemalt 12 miljardi Rootsi krooniga üle trumbata.

Valimised on Rootsis 19. septembril. 2. juulil avaldatud Sentio Researchi arvamusküsitluses toetas valitsuskoalitsiooni 46,9% vastanuist ning opositsiooni 45,8%. Moderaatidel oli suurim toetus, 31,8%. Sotsiaaldemokraate toetas 30,8%.

Tänavu kulutab Rootsi riik majanduse ergutamiseks 1,2% SKPst, vahendfas agentuur Bloomberg. Sinna hulka kuulub nii neljas tulumaksu kärbe koalitsiooni võimuletulekust 2006. aastal, infrastruktuuriinvesteeringud, peretoetused kui ka tööturu meetmed. Kokku on Reinfeldti valitsus tulumaksu kärpinud 70 miljardi Rootsi krooni võrra (2,3% SKPst). Vähendatud on ka tööjõumakse, ettevõtte tulumaksu ning varamaksu – tulevast aastast kergeneb pensionäöride maksukoorem.

Maksukärbetest hoolimata on Rootsi praegu Taani järel OECD riikidest kõige kõrgema maksukoormaga riik. Aastal 2008 moodustas maksutulu Rootsis 47,1% SKPst (Taanis 48,3%).

 

Hetkel kuum