Sirje Rank • 8. juuli 2010 kell 7:02

Kasvu aeglustumise risk kasvab

Maailmamajanduse aeglasest toibumisest hakkab aur välja minema, hoiatab IMF oma värskes maailma-majanduse ülevaates.

Tuleval aastal aeglustub maailma majanduskasv 4,3 protsendile tänavuselt 4,6% suuruselt kasvult, prognoosib IMF. Viimast numbrit tõstis IMF 0,4 protsendipunkti võrra, kuna aasta esimese poole kasv oli oodatust kiirem, vahendas Wall Street Journal.

„Majanduskasvu aeglustumise riskid on järsult kasvanud finantsturgudel tekkinud uute probleemide pärast,“ hoiatas IMF, viidates eelkõige  Euroopa riikide võlaprobleemidele.

Majanduskasvu aeglustumist tuleval aastal prognoosivad ka teised analüütikud, tuues põhjuseks riiklike abipakettide lõppemist majanduse ergutamiseks, eelarvedefitsiitide kärpimist Euroopas, tööstustootmise kasvu aeglustumist ning tarbijausalduse vähenemist USAs ja Euroopas.

„Optimistlikud ootuses jõudsast toibumisest on taandunud,“ ütles lehele ehitusmaterjalide eksportija Terex Corp tegevjuhtbRonald DeFeo. „Süveneb reaalsustunne, et globaalse nõudluse taastumiseks kulub palju aastaid.“

Ehkki majanduskasv aeglustub ka arenevatel turgudel nagu Indias, Hiinas ja Brasiilias, toimub aeglustumine kiiremalt tempolt ning on seni tagasihoidlik. See süvendab lõhet arenenud riikidega, kus majanduskasv kidub ja kardetakse uut langust. Arenevaid turge võib ähvardada ülekuumenemine.

IMFi prognoosi järgi aeglustub näiteks Brasiilia majanduskasv tuleval aastal 4,2 protsendile selle aasta 7,1 protsendilt.

USAs prognoosib IMF majanduskasvu aeglustumist tuleval aastal selle aasta 3,3 protsendilt 2,9%-le. Euroala majandus kasvab tuleval aastal tänavuse 1%-se kasvuga võrreldes napilt kiiremini, 1,3%.

Kui võimalik torm finantsturgudel tekitab sarnase olukorra kui 2008. a finantskriisi tumedamail tunnil, kahandaks see maailma majanduskasvu 2011. aastal IMFi hinnangu järgi 1,5 protsendipunkti võrra. Laenuraha kuivaks kokku ja kaubavahetus kannataks.

Jaapanis aeglustub majanduskasv IMFi prognoosi järgi tuleval aastal 1,8%-le tänavuselt 2,4 protsendilt. Põhjuseks riiklike meetmete lõpp majanduse ergutamiseks, aktsiaturgude nõrkus ning valitsuse plaan kahekordistada käibemaks 10%-le, et vähendada suuri defitsiite riigieelarves.

Ehkki ka Hiina valitsus vähendab meetmeid majanduse ergutamiseks, jääb kasv siiski jõudsaks – tänavu 10,5%. Indias prognoosib IMF majanduskasvu tänavu 9,4% ja tuleval aastal 8,4%.

 

Hetkel kuum